Advertisement

(18:10'da güncellendi)

Altın vadeli kontratları, Ukrayna'da artan siyasi tansiyonun metale yönelik güvenli liman talebini artırmasının ardından son bir haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, bugün yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın "iç savaşa olabildiğince yakın olduğunu" ve tüm bölgeleri tatmin edecek bir çözümün bulunması gerektiğini söyledi. Altın bu yıl dün itibariyle, Rusya'nın Kırım yarımadasını Mart ayında Ukrayna'dan ayırması ve ardından Ukrayna'nın doğu bölgelerinde ayrılıkçılar ile hükümet kuvvetleri arsasında çatışmaların çıkmasının ardından yüzde 7.7değer kazandı.

Ukrayna'daki bu gerginlik, hisse senetlerinin ralli yapması ve ABD ekonomisinin hızlanmasının etkisi ile altın fiyatların 2013 yılında yüzde 28 ile 1981'den bu yana en hızlı yıllık düşüşünü gerçekleştirmesinin ardından, metale yönelik talebin canlanmasını sağladı. Goldman Sachs Group Inc., dünkü raporunda, "altında düşüş beklentmiz sürerken, Ukrayna'da jeopolitik tansiyonun artması, bu yılki güçlü büyüme işaretlerinin etkilerini dengeliyor" şeklinde görüş bildirdi.

Chicago'da FuturePath Trading LLC traderlarından Frank Lesh, "Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginlik tırmanıyor ve bu durum altının daha da yükselmesine neden oluyor," dedi ve "İnsanlar altını sigorta poliçesi gibi tutmak istiyor, zira Ukrayna'da durumun nasıl gelişeceği halen belirsiz" şeklinde görüş bildirdi.

Haziran vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.8 yükselerek, New York saati ile 10:26'da, ons başına 1,305.60 dolara tırmandı ve 2 Mayıs'tan bu yana en büyük çaplı çıkışına yönlendi. Fiyatlar erken saatlerde 1,309.20 dolara kadar çıkarak 7 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Altın bugün ayrıca, ABD'de toptan eşya fiyat endeksinin Nisan ayında bir yılı aşkın sürenin en hızlı yükselişini gerçekleştirdiğini gösteren veri sonrası da yükseldi. Bu veri, tüketici maliyetlerinin daha hızlı artmaya başlayacağı endişelerini güçlendirdi.

Lesh, "Enflasyon verileri beklenenden daha sıcaktı ve bu da insanalrı altına geri getirdi," dedi ve "Piyasadaki eğilim şimdilik yukarı yönlü" şeklinde görüş bildirdi.

Fed Teşvikleri

Dün itibariyle son 12 ayda altın, Fed'in teşvikleri azaltması ile birklikte yüzde 9.7 düştü. Fed Başkanı Janet Yellen, bu ay yaptığı açıklamada, ABD merkez bankasının aylık varlık alımlarını dört kez düşürmesinin "uygun" olduğunu, zira ekonominin "yeterli derecede güçlü" olduğunu söyledi.

New York'ta Jeffrey Curie liderliğindeki Goldman analistleri, "ABD'de ekonomik aktivitenin ardaşık bir şekilde hızlanmasını ve buna bağlı olarak altın fiyatlarının düşmesini bekliyoruz. Ancak Ukrayna'daki belirsiz görünüm, bu aşağı hareketi geciktirmeye devam edebilir," dedi. Banka, altın fiyatlarının 12 aylıksürede 1,050 dolara düşeceği tahminini yineledi.

(18:10'da güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Mayıs 2014 Çarşamba, 11:16 Misafir hafta sonu 1267. olur)