Advertisement

(17:35'te güncellendi)

ABD Hazine tahvilleri ile birlikte gelişen piyasa hisse senetleri ve emtia grubu, merkez bankalarının teşvik tedbirleri uygulayacağı spekülasyonuna bağlı olarak değer kazandı. ABD hisse senedi endeksleri dün tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştıktan sonra bugün gevşedi.

ABD'nin 10 yıl vadelitahvillerinin faizi yedi baz puan düşerek, New York saati ile 10:27'de yüzde 2.54'e indi ve Ekim ayından bu yana en düşük seviyesini gördü. Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, dün ilk kez 1,900 seviyesinin üzerine tırmanmasının ardından bugün yüzde 0.2 geriledi. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.8 yükselirken,  Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren endeks yüzde 1.4 sıçradı. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 düşerken, Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi yaklaşık bir yılın en düşük seviyesine indi. Bakır yüzde 1.3 sıçrarken, petrol yüzde 0.7 prim yaptı.

Çin Merkez Bankası, emlak fiyatlarının ve ekonominin soğuması ile birlikte, ülkenin en büyük bankalarına mortgage kredilerini hızlandırmaları çağrısında bulundu. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, İngiltere'nin ekonomik durgunluğu azaltmak için kapasitesi olduğunu söylerken, Die Zeit'te çıkan bir habere göre, bir Avrupa Merkez Bankası politika yapıcısı, Avrupa Merkez Bankası'nn ekonomiyi desteklemek için bir dizi tedbir almaya hazırlandığını söyledi.

Singapur'da ABD Amro Private Banking'in Asya hisse senetleri araştırma müdürü Daphne Roth, "Çin'de gevşek gelen bazı makroekonomik verilerin, Çin'i bazı teşviklere yönelteceği beklentileri var," dedi ve "Siyasi riskleri izlemeye devam ediyoruz, ancak Rusya ve Ukrayna'nın bu sorunun bir şekilde üstesinden geleceği senaryosu var. Küresel ekonomik büyümenin yukarı trend göstereceğine inanıyoruz. Gelişmiş ülkelerin makro verileri bunu teyit etmeye devam ediyor" şeklinde görüş bildirdi.

(17:35'te güncellendi)