Advertisement

Güney Kore'nin ekonomik çıktısının yaklaşık dörtte birini üreten Asya'nın en büyük teknoloji şirketi Samsung Electronics'in başındaki isim, Yönetim Kurulu Başkanı Lee Kun Hee, geçirdiği kalp krizinin ardından geçirdiği ameliyat sonrasında hayati riski atlattı.

Samsung Group sözcülerinden Lim Bo Mi, Lee'nin kalp ve beyin fonksiyonlarının stabil durumda olduğunu ve Seul'de bulunan Samsung Medical Center'da sedatiflerle tedavisinin devam ettiğini açıkladı. 72 yaşındaki Lee, 10 Mayıs'ta geçirdiği akut kalp krizi sonrasında hayata döndürüldü.

1987'de Suwon merkezli işletmeyi devralan ve zaman içinde onu dünyanın en büyük akıllı telefon, televizyon ve hafıza çipi üreticisi haline getiren Lee, Güney Kore'nin en zengin adamı oldu. Lee, 2012 yılında oğlu Lee Jae Yong'u 326 milyar dolar satışla ülkenin en büyük holdingi haline gelen Samsung'un elektronik birimine yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak atadı.

Kim Eng Securities analistlerinden Warren Lau,"Lee'nin oğlu birkaç yıldır şirketin yönetiminde. Şimdiki soru şirket için vizyonunun ne olduğu ve büyümeye öncülük edecek bir sonraki lokomotifi bulup bulamayacağı" yorumunda bulundu.

2000 yılında akciğer kanseri tedavisi gören Lee, 10 Mayıs gecesi nefes almada zorluk yaşamasının ardından oksijen alışı kapasitesini artıran bir ameliyat geçirdi.