Advertisement

Soma'da meydana gelen maden faciası ile tüm Türkiye yasta. 280'i aşkın maden işçisinin hayatını kaybettiği maden faciası, dünyada yaşanan en büyük maden trajedileri arasında yer alıyor.  

Manisa’nın soma ilçesinde yaşanan maden faciası Türkiye’yi yasa boğdu.

Hayatını kaybeden maden işçilerinin sayısı 280'i aşarken, soma'da yaşananlar son 10 yılda dünyada yaşanan en büyük maden facialarının başında geliyor.

Dünyada 200'ü aşkın maden işçisinin hayatını kaybettiği en büyük maden facialarından biri 2005 yılında çin'de yaşandı.

Çin'in güneybatısında yer alan Fuxin kömür madenciliği bölgesinde yaşanan patlamada 203 maden işçisi ölürken 12 işçi ise kayboldu.

Çin hükümeti, söz konusu faciayı 1949 yılından bu yana meydana gelen en büyük maden faciası olarak niteledi.

2006 yılında meksika'nın kuzeyindeki san juan de sabinas bölgesindeki madende yaşanan gaz patlaması sonucu 65 maden işçisi hayatını kaybetti.

Ukrayna'nın donetsk şehrinin yakınlarında 2007 yılında meydana gelen maden faciasında ise 90 işçi yaşamını yitirdi.

Son yıllarda maden faciasının yaşandığı bir diğer ülke ise Pakistan. 2011'de maden ocağındaki gaz sıkışması sonucu yaşanan patlamada 52 işçi öldü.

2012'de kongo'da yaşanan maden faciasından 60 maden işçisi hayatını kaybederken, geçtiğimiz yıl Çin'in Tibet bölgesindeki maden ocağında yaşanan çökme sonucu 83 işçi yaşamını yitirdi.

Tarihteki en büyük maden faciası ise 1942'de çin'in Benxihu bölgesindeki kömür ocağında yaşandı. Ocakta yaşanan patlama sonucu 1549 işçi hayatını kaybetti.