Advertisement

Ukrayna'nın doğusunda isyancıların hakim olduğu bölgede pusuya düşürülen yedi Ukrayna askeri öldürüldü, sekizi yaralandı. Ukrayna Savunma Bakanı ülkenin Rusya ile "ilan edilmemiş bir savaş" yürüttüğünü söyledi.

Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Donetsk bölgesinde bulunan Kramatorsk şehri yakınlarında 30 saldırganın bir konvoyu hedef aldığı, saldırı esnasında altı paraşütçü askerin öldürüldüğü belirtildi. Interfax'a göre bir asker de hastaneye götürülürken hayatını kaybetti.

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, bugün Brüksel'de Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Barroso ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'daki Rus yanlısı protestocu ve teröristlerle bağlantıda olduğunu belirtti. Yatsenyuk, "Rusya'dan tüm bu olanları kınamasını, aslında terörist olan sözde protestocuları işgal ettikleri binaları terketmeye çağırmasını ve Ukrayna'daki durumun istikrara kavuşması için gereken herşeyi yapmasını bekliyoruz. Rusya, Ukrayna'yı başarısız bir devlet yapma konusunda başarısız olacak" şeklinde konuştu.

Çatışmaların alevi artarken, Avrupa ise diplomatik temasları hızlandırmaya çalışıyor. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier bölünmeyi tamamen sonlandırmak için merkezi hükümetle Rus ayrılıkçılar arasındaki görüşmelere aracılık etme amaçlı Kiev ve Odessa ziyareti düzenliyor. Fransa Devlet Başkanı Francois Hollande, 2008 yılında Rusya'yla, Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlık elde etmesiyle sonuçlanan bir savaş yaşayan Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te yaptığı açıklamada, 25 Mayıs'ta Ukrayna'da gerçekleştirilmesi planlanan başkanlık seçimlerinin sekteye uğraması halinde Rusya'nın yeni yaptırımlarla karşı karşıya kalacağının altını çizdi.