Advertisement

(17:05'te güncellendi)

ABD doları, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) bölge ekonomisini güçlendirmek için genişlemeci tedbirler uygulayacağı söylentileri ile, ABD Hazine tahvili faizlerinin gerilemesi üzerine, önemli para birimlerinden oluşan sepet karşısında son dört günde ilk defa düşüş yaşadı.

ABD para birimi, 10 yıl vadeli Hazine tahvili faizlerinin Kasım'dan bu yana en düşüğe gerilemesi ile, yen karşısında son bir haftanın en hızlı düşüşünü kaydetti. Sterlin, Bank of England'ın (BOE) ülke ekonomisindeki güçlenmeye rağmen faiz oranlarını artırmak için gelecek yılı bekleyeceği sinyalini vermesi ile zayıfladı. Endonezya rupisi iki aydan uzun bir sürenin en dik yükselişini gerçekleştirdi.

Westpac Banking Corp. şef Döviz sstratejisti Richard Franulovich, "Hazine tahvili faizleri su götürmez şekilde sert düştü, bu da dolar/yen'deki düşüşü açıklıyor. Daha düşük tahvil faizleri kesinlikle döviz piyasasının ana konusu durumunda" dedi.

ABD dolarının 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini izleyen Bloomberg Spot Dolar Endeksi yüzde 0.1 gerileyerek New York saati ile 09:32'de 1,009.21 puan oldu. 10 yıl vadeli ABD tahvil faizleri 4 baz puanlık düşüşle yüzde 2.57 seviyesine gerilerken, gün içinde 1 Kasım'dan bu yana en düşüğü gördü.

Dolar yen karşısında yüzde 0.4 prim yaparak 101.87 yen olurken, euro karşısında ise büyük bir değişiklik yaşamayarak 1.3709'dan işlem görüyor. Euro yen karşısında yüzde 0.3 kaybedere 140 yenin altına geriledi ve 139.67 düzeyinde.

(17:05'te güncellendi)