Advertisement

İngiltere'de işsizlik oranı birinci çeyrekte beş yılın en düşüğüne gerileyerek, ülkenin merkez bankası Bank of England'ın (BOE) faiz oranlarını artırmasına yönelik tartışmaları yoğunlaştırdı.

Londra'da bulunan Ulusal İstatistik Ofisi verilerine göre, işsizlik oranı birinci çeyrekte yüzde 6.9'dan yüzde 6.8'e geriledi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı da yüzde 6.8 düzeyindeydi. Bugünkü veriler ayrıca maaş artışlarının 2010'dan bu yana ilk defa enflasyonu aştığını göterdi.

Londra'da bulunan Berenberg Bank ekonomistlerinden ve BOE eski yetkililerinden Rob Wood, "Rekor düşüklükte faiz oranları, giderek daha gereksiz hale geliyor. BOE bugün üstü kapalı bir şekilde faiz artışının üç ay önce düşündüğünden daha erken gerçekleşeceğini kabul edecektir" dedi.

Yılın ilk üç ayında istihdam 283,000 artarak 30.4 milyona ulaştı. Bu rakam kayıtların tutulmaya başlandığı 1971'den bu yana en dik artış.

İşsizliğin daha dar bir ölçümü olan işsizlik başvuruları, Nisan'da 25,100 gerileyerek Bloomberg anketindeki ortalama tahmin 30,000'lik düşüşün altında kaldı.