Advertisement

Soma'daki maden faciası dolayısıyla çok sayıda ülke lideri, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Yunanistan Cumhurbaşkanı, Litvanya Cumhurbaşkanı, Katar Emiri, Kuveyt Emiri, Bahreyn Kralı, Bahreyn Veliaht Prensi, İsrail Cumhurbaşkanı, Kazakistan Devlet Başkanı, Kore Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e taziye mesajı gönderdi. Rusya Federasyonu Devlet Başkanı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Katar Emiri, Bahreyn Veliaht Prensi ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da taziye mesajı gönderdi.

Romanya, Azerbaycan, Katar, Bahreyn, Bangladeş, Ukrayna, İngiltere ve KKTC başbakanları, Sudan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı, AB Komisyonu Başkanı, İsveç'in Ankara Büyükelçisi de Başbakan Erdoğan'a taziye mesajı iletti. KKTC Başbakanı ayrıca Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a taziye mesajı gönderdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı, Bosna Hersek Başbakanı ve Dışişleri Bakanı, Katar Dışişleri Bakanı, taziyelerini yüz yüze ifade ederken, ABD, Yunanistan, Danimarka Dışişleri Bakanları da Davutoğlu'nu telefonla aradı.

Azerbaycan, Hollanda, Slovakya, Estonya, Kazakistan Dışişleri Bakanı ile Tunus'un Ankara Büyükelçisi de Davutoğlu'na taziye mesajı gönderdi.

AB'nin yanı sıra ABD, İsrail, Fransa, Polonya, İran, Yunanistan ve İngiltere yardım teklifinde bulundu. İsrail ve Norveç, Ankara'da gerçekleştirecekleri milli gün resepsiyonlarını iptal etti.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ve Avrupa Konseyi Başkanı Van Rompuy birer taziye mesajı yayımladı.

 

-Gauck ve Merkel

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Soma'daki deprem faciası nedeniyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, Angela Merkel ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi

Gauck, Cumhurbaşkanı Gül'e gönderdiği taziye mesajında, çok sayıda madencinin yaşamını yitirdiği olaydan büyük üzüntü duyduğunu belirterek, "Bu trajik maden kazasından büyük bir şok ve üzüntüyle haberdar oldum. Vatandaşlarımız adına sizlere derin taziyelerimi ifade etmek istiyorum" ifadesini kullandı.

Ölenlerin yakınlarına sabır ve güç dilediğini belirten Gauck, en büyük umudunun ocakta mahsur kalan madencilerin sağ kurtulabilmesi olduğunu bildirdi.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel de Soma'daki maden faciası nedeniyle Başbakan Erdoğan'a gönderdiği başsağlığı mesajında, Almanya'nın yardım önerisini de ileterek, şunları kaydetti:

"Sayın Başbakan;

Türkiye'nin batısında meydana gelen ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği büyük maden kazasıyla ilgili haberleri derinden sarsılarak izliyorum. Size ve halkınıza, derin üzüntü duyduğumu ifade etmek istiyorum. Düşüncelerimiz kurbanların aileleriyle birlikte. Yaralıların hızlı bir şekilde ve tamamen iyileşmelerini diliyoruz. Almanya, bu zor zamanda ülkenizin yanındadır ve yardıma hazırdır."


- "Korkunç bir kaza"

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier de Soma'daki deprem faciası nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Soma'daki maden faciasından dolayı derin üzüntü duyduğunu belirten Steinmeier, "Çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği maden ocağında meydana gelen korkunç kazadan dolayı sarsıldım. Ölenlerin yakınlarının derin üzüntülerini paylaşıyoruz. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Türkiye arzu ederse Almanya yardım etmeye hazırdır" ifadesini kullandı.

-Putin'den başsağlığı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, Soma'da maden ocağında hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi.

Kremlin'in internet sayfasında yayımlanan mektupta, Putin, yaşanan hadise nedeniyle üzüntü duyduğu, hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilediği bildirdi.

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Mayıs 2014 Çarşamba, 16:02 Misafir herkes fırsat yönetimini çok iyi biliyor biz de biraz başarabilsek...