Advertisement

ABD'de üretici fiyatları Nisan ayında bir yıldan uzun bir sürenin en dik artışını kaydederek, geniş çaplı kazançların ekonominin güçlenmesi ile deflasyon tehdidini zayıflatığı yönündeki sinyalleri yansıttı.

Üretici fiyat endeksi (ÜFE) yüzde 0.6 ile Eylül 2012'den bu yana en hızlı artışı kaydederken, Bloomberg anketine katılan 69 ekonomistin tamamının tahmininden yukarıda gerçekleşti. Tahmin medyanı yüzde 0.2 düzeyindeydi. Fiyatlar son 12 aylık süreçte ise yüzde 2.1 yükseldi. Gıda fiyatları son üç yılın en büyük artışını yaşadı.

Fiyat gücündeki toparlanma, küresel büyümenin toparlanması ile şekilleniyor. Yükselen fiyatların yüzde 2'ye yakın enflasyon isteyen Fed yetkilileri arasındaki endişeyi hafifletebileceği düşünülüyor.

ÜFE Mart ayında yüzde 0.5 yükselmişti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminleri yüzde 0.2 düşüş ile yüzde 0.5 artış aralığında değişiklik gösterdi.

Gıda ve akaryakıtın dahil edilmediği çekirdek ÜFE ise, Mart'taki yüzde 0.6'lık artışı Nisan'da yüzde 0.5 yükselişle takip etti. Tahmin medyanı yüzde 0.2'lik artış olacağı yönündeydi.