Advertisement

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Soma'daki maden faciası ile ilgili açıklama yapıyor.

"Yakın tarihimin en büyük iş kazalarından birine şahit olduk." diyen Erdoğan, "İlk belirlemelere göre 238 işçimizi Hak'ka uğurladık. 80 yaralımız var." ifadesini kullandı.

Erdoğan "Ekmek parası için hayatını kaybeden kardeşlerimizin hüznünü yaşıyoruz." açıklamasında bulundu.

"Herkesin emin olmasını istiyorum" diyen Erdoğan, "Bu kaza en ince ayrıntılarına, en küçük detaylarına kadar araştırılacak ve araştırılıyor. Hiçbir ihmalin göz ardı edilmesine izin vermeyiz, vermeyeceğiz. Olayı aydınlatacak ve hem yakınların hem kamuoyunun tatmin olacağı adımlar da atılacaktır. Herkes bu konuda müsterih olsun." mesajı verdi.

Başbakan Erdoğan, Soma'daki maden faciasına ilişkin, "Adli ve idari olarak yapılması gereken çalışmalar da şu anda başlamıştır" dedi.

Erdoğan, "Vefat eden kardeşlerimizin üzerlerinde kimlikleri yok. Yoksa vücutlarında en ufak bir darbe, yara söz konusu değil. Ama kimlik olmadığı için kim kimdir bilinmiyor" bilgisini aktardı.

"Bu tür havaları fırsat bilip, bunları istismar etmek isteyen bazı aşırı uçlar var, gruplar var." diyen Erdoğan,  "Bunlara da değer verilmemesinin ülkemizin huzuru için, ülkemizin birliği, beraberliği için çok çok önemli olduğunu hatırlatmak istiyorum." sözlerini dile getirdi.

Erdoğan, "Şu anda arkadaşlarımızın ve iş yerinin verdiği rakamlardan hareketle, tahmini olarak 120 civarında içeride şu anda halen işçinin olduğu söyleniyor" bilgisini aktardı.

Başbakan Erdoğan, "Soma ile ilgili CHP'li milletvekilinin getirdiği öneri veya önerge, sadece o günkü gündemi engellemeye yöneliktir ve kendi konuşmasında da Soma ile ilgili bir kelime bulamazsınız. Gerekli cevabı zaten arkadaşlarımız da verdiler. 'Bunu bir başka zamanda gündeme getirip konuşalım, konuşabiliriz' dediler. Olay şu anda, tam böyle bir anda, tam bir suistimal olarak kullanılma gayreti içerisindedir. Bunun istismarına da biz zaten fırsat vermeyiz. Olay zaten mart ayının sonunda olmuştur. Şu anda nisan, mayıs, bir buçuk ay. Böyle bir süre geçmiştir." dedi.

Devam ediyor...

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Mayıs 2014 Çarşamba, 17:05 Misafir madencilikteki ruhsat yolsuzluğunun sonuçları...