Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Politika yapıcılar, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB), çok düşük seyreden enflasyona karşı, gelecek aydan itibaren uygulanabilecek çoklu tedbirler hazırlamakta olduğunu kaydediyorlar.

AMB İcra Kurulu üyesi Yves Mersch, bugün yaptığı konuşmada, merkez bankasının bir dizi politika enstrumanı üzerinde "yüksek hızda" çalıştığını kaydetti. Mersch, AMB Başkanı Mario Draghi'nin 8 Mayıs'ta yaptığı yorumlarda, yetkililerin bir sonraki faiz toplantısında hareket geçme konusunda "rahat" olduğunu söylediğinde, selefi Jean-Claude Trichet yatırımcılara tedbirlerin yakın zamanda alınacağını söylemek için kullandığı metodları uyguladığını belirtti.

Mersch, Berlin'de yaptığı konuşmada, "Asla koşulsuz bir şekilde önceden taahhüde girmeyiz, ancak bir dizi olasılık var," dedi ve "Draghi yalnızca kendi yönyemiyle, Trichet'nin zamanında 'güçlü teyekkuz' derken kullandığı yolu kullandı" yorumunda bulundu.

AMB, resesyon ve para bloğunu neredeyse yıkacak borçkrizinin ardından, ekonomik toparlanmayı güçlendirmek için enflasyonu canlandırmaya uğraşıyor. Draghi  geçen hafta faizleri rekor düşük seviyede tutarken, yetkililerin fiyat artışı görünümünden "rahatsız" olduğunu ve gösterge faizin düşürülmesinden negatif mevduat faizi ve varlık alımlarına kadar, politkaların tartışıldığını söyledi.

Frankfurt merkezli AMB'yi 2003 yılından 2011'e kadar yöneten Trichet, 'güçlü teyakkuz" deyişini, faiz artırımına gidileceğinin işaretini bir ay önceden vermek için kullanırdı. Trichet, faiz inidimi konusunda bir söylem kullanmadı.

Tedbirler Paketi

AMB, para politikasını görüşmek üzere bir sonraki toplantısını 5 Haziran'da gerçekleştirecek ve bu toplantıda ayrıca, 2016 yılına kadar revize makroekonomik tahminlerini de açıklayacak. Bu tahminler, orta vadeli enflasyon görünümünün, harekte geçmeyi sağlayacak denli bozulduğunu gösterebilir. Yetkililer, öte yandan, ithalat fiyatlarını düşürerek enflasyonu baskı altına aldığı söylenen eurodaki güçlü seyre karşı da tedbir alabilir.

AMB İcra Kurulu üyesi Peter Praet, Die Zeit'te bugün çıkan bir habere göre, "Bankalara daha fazla uzun vadelikredi verebiliriz, muhtemelen koşullara karşı," dedi ve "Bir kez daha faiz indirimine gidebiliriz. Bir tedbirler kombinasyonu da düşünülebilir" şeklinde görüş bildirdi. Geçmişte AMB'nin baz politika enstrumanlarına karşı çıkan Almanya merkez bankası Bundesbank, konu hakkında bilgi sahibi kaynaklara göre, genel anlamda, harekete geçilmesi ihtiyacınına yönelik görüşü destekliyor ve bir tedbirler paketine açık. Kaynaklar, ancak halen bu gibi bir desteğin otomatik olmadığını ve fiyat istikrarına bağlı olduğunu kaydediyorlar.

Bundesbank Teyakkuzu

Londra'da Societe Generale SA kıdemli Avrupa ekonomisti Anatoli Annenkov, "Orta vadeli enflasyon görünümüne bakıldığında, AMB'nin projeksiyonlarının büyük çaplı bir varlık alımını garanti edecek denli düşürüleceğine inanmıyoruz," dedi ve "Biz de dahil birçok yorumcu, şimdilerde, Haziran ayında, negatif mevduat faizi uygulamasına gidileceğini düşünüyor" şeklinde görüş bildirdi.

Euro Bölgesi'nde enflasyon, Ekim ayından bu yana, AMB'nin hedefi olan yüzde 2'nin yarısından az bir bölgeye sıkışmış durumda. Enflasyon oranı, Mart ayında yüzde 0.5 ile dört yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine indikten sonra, geçen ay yüzde 0.7 seviyesinde gerçekleşti. Nisan ayı enflasyonunun nihai rakamları ile birlikte yarın birinci çeyrek gayrısafi yurtiçi hasıla (GSYİH) ilk rakamları açıklanacak. Mayıs ayı enflasyon rakamları ise 3 Haziran'da duyurulacak.

Mersch, bugünkü açıklamasında, "Tam olarak ne olacak, bunun kararını bir sonraki konsey toplantısında alacağız" dedi.

Güçlü Euro

Bundesbank Başkanı Jens Weidmann da bugün Berlin'de konuşma yapacak ve AMB Başkan Yardımcısı Vitor Constancio yarın konuşacak. Mersch yarın Polonya'nın Krakow kentinde ve İcra Kurulu üyesi Benoit Coeure 16 Mayıs'ta Varşova'da konuşma yapacak.

Politika yapıcılar, paralarını AMB'de tutan bankalara uyguladıkları faiz olan mevduat faizinin, mevcut seviyesi olan sıfırdan daha aşağı çekilmesinin, Avrupa ortak para birimindeki güçlü seyri önlemek için temel araç olduğunu kaydediyorlar. Euro dolar karşısında Temmuz ayı başından bu yana yüzde 7.4 değer kazandı. Mersch ve Prate, eurodaki güçlü seyrin enflasyon üzerinde önemli bir aşağı yönlü baskı getirdiğini kaydetti.

Praet, "Euro Bölgesi'nde çok düşük enflasyon çerçevesinde, para biriminin değer kazanması bir sorun. Zira güçlü euro ithalatı ucuz hale getiriyor vr rnflasyon oranını daha da bastırıyor," dedi ve "Negatif faiz oranları, böylebir tedbirler kombinasyonunun bir parçası olarak mümkün" şeklinde konuştu.