Advertisement

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Manisa'nın Soma ilçesinde 283 madencinin hayatını kaybettiği kazayla ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi.

Bakan Yıldız yaptığı açıklamada, maden kazasına ilişkin idari ve adli soruşturma başlatıldığını ifade ederek, "Burada her zaman söylüyoruz, herhangi bir kusur varsa kimsenin gözünün yaşına bakmayız. İdari olarak da, adli olarak da soruşturma başlamıştır. Teftiş Kurulları görevlerinin başındadır. Bütün vatandaşlarımızın müsterih olmasını buradan istirham ediyorum" dedi.

Yaralılardan 3'ünün tedavisinin sürdüğünü, diğerlerinin taburcu edildiğini söyleyen Yıldız, "İnşallah sonuna gelmişizdir. Bu geceki ve yarın bizim için çok önemli. Bundan sonraki kısımda teknik olarak tartışılacak olan gündem oluşacaktır. Bizim şu anda düşündüğümüz tek şey işçi kardeşlerimizin oradan behamehal çıkarılmasıdır. Üç tane hastamız kaldı. Diğerleri de taburcu oldular. Hayati tehlikeleri kalmadı" diye konuştu.

Son olarak bir kişinin daha çıkarılmasıyla ölenlerin sayısının 283 olduğunu belirten Bakan Yıldız, "Bu gece ciddi bir hareketlenme var. Şu ana kadar AFAD merkezimizde, diğer bütün kuruluşlarımızın yaptığı çalışmalar ciddi bir şekilde elden geçiyor. Verdiğimiz rakamların tamamı teyit edilmiş rakamlardır. Teyit edilmemiş rakamları vermek istemiyoruz. En son kontrollerimizi yaparız ve sayımızı o şekilde açıklarız" dedi.