Advertisement

Bloomberg Internatıonal'a konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’nın ordu birliklerini Ukrayna topraklarına gönderme gibi bir planının bulunmadığını belirtti. Lavrov, Ukrayna konusunda tüm bölgeleri memnun edecek bir çözüm bulunması gerektiğini söyleyerek Ukrayna'nın iç savaşın eşiğinde olduğunu vurguladı.

Güney ve Doğu Ukrayna'da hükümet güçleriyle ayrılıkçılar arasındaki çatışmalara dikkat çeken Lavrov, Ukrayna'nın iç savaşın eşiğinde olduğunu belirtti ve "Rusya hiçbir yere ordu birliklerini göndermeye niyetli değil" dedi.

Ukrayna'nın NATO üyeliği meselesine de değinen Rus Bakan, Rusya'nın bu duruma karşı olduğunu belirtirken Ukrayna'nın NATO'ya üyeliğinin Avrupa'nın güvenliğini de olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Röportajda Ukrayna'da 25 mayısta yapılması planan seçimlere de değinen Lavrov savaş gölgesinde yapılacak seçimlerin meşru sayılamayacagını ifade etti.

Lavrov, Ukrayna’nın AB üyeliğine ilişkin olarak kendisine yöneltilen soruyu ise, ‘‘Söz konusu seçim, bizzat Ukrayna’nın vereceği bir karar olacaktır’’ şeklinde yanıtladı.

Lavrov, Ukrayna konusunda tüm bölgeleri memnun edecek bir çözüm bulunması gerektiğini de sözlerine ekledi.