Advertisement

(17:15'te güncellendi)

ABD hisse senetleri, sanayi üretimindeki beklenmedik düşüşün ardından, küçük sermayeli şirketlere gelen satış dalgası ile birlikte düştü ve bunun etkisi ile Russell 200 Endeksi bir "düzeltmeye" doğru hareketlendi. Euro zayıflarken, ABD Hazine tahvilleri değer kazandı.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, New York saati ile 09:33'te, yüzde 0.7 aşağıda seyrediyordu. Küçük şirketleri içeren Russell 2000 Endeksi yüzde 1.5 düştü ve böylelikle Mart ayındaki zirvesinden yüzde 10 gerileyerek "düzeltme" olarak adlandırılan duruma yaklaştı. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.7 geriledi. ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi dört baz puan düşüşle yüzde 2.50'ye inerken, İtalyan 10 yıllıklarının faizi yedi baz puan yükselerek yüzde 2.99'a çıktı. Avrupa ortak para birimi euro dolar karşısında yüzde 0.3 değer kaybederek 1.3673 seviyesine geriledi. Petrol yüzde 0.6 düşerken, nikel yüzde 6.4 değer kaybett.

ABD'de sanayi üretimi Nisan ayında beklenmedik bir şekilde düşerken, işsizlik başvuruları geçen hafta son yedi yılın en düşük seviyesine indi. Fed Başkanı Janet Yellen, geçen hafta ABD ekonomisinin halen desteğe ihtiyaç duyduğunu söylemesinin ardından, bugün ABD Ticaret Odası'nda konuşma yapacak. Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkan Yardımcısı Vitor Constancio, bugün Berlin'de yaptığı açıklamada, Avrupalı politika yapıcıların, ihtiyaç duyulduğunda, ilave parasal teşviklere hazır olduğunu söyledi.

Columbus, Ohio'da Huntington Asset Advisors şef yatırım yetkilisi Randy Bateman, "Burada gerçekten büyük bir haber yok," dedi ve "Yavaş büyüme dönemindeyiz. Yatırımcıların hevesini canlandıracak birşey olmazsa, bant seyri görülecek" şeklinde görüş bildirdi.

Küçük sermayeli şirketler ve teknolojişirketlerine gelen satış dalgası sonucu, S&P 500 Endeksi dün yüzde 0.5 ve Russell 2000 Endeksi yüzde 1.6 düştü. S&P 500, 11 Nisan'daki en düşük seviyesinden yüzde 3.4 yükseldi ve bu hafta 1,897.45 puana çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Russell Endeksi son üç senasın her birinde yüzde 1'in üzerinde düşüşler gösterdi.

(17:15'te güncellendi)