Advertisement

Asya hisseleri, güçlenen yenin Japonya hisselerinde düşüşe sebep olması ve ABD hisselerinin dün tüm zamanların en yükseğinden gerilemesi ile düşüş yaşarken, gösterge endeksler dört ayın zirvesinden geri adım atıyor.

Sony Corp., yıllık bazda beklenmedik şekilde zarar tahmini yapması ile Tokyo'da yüzde 6.1 düşüş yaşadı. Country Garden Holdings Co. ise hükümetin emlak piyasasını destekleyeceği iyimserliği ile yüzde 11 yükseldi. Asya'nın en büyük internet şirketi Tencent Holdings Ltd., çeyrek dönemlik kârının analist beklentilerini aşması ile yüzde 5.4 değer kazandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1 gerileyerek Tokyo saati ile 15:06'da 140.25 puan olurken, dünü 13 Ocak'tan bu yana en yüksekten tamamlamıştı. Topix endeksi yüzde 0.4 kaybederken, yen dolar karşısında dünkü yüzde 0.4'lük kazancın ardından bugün 101.92'den işlem görüyor.

Japonya ekonomisi geçtiğimiz üç aylık süreçte yüzde 5.9 büyüme kaydederken, analistlerin tahmin medyanı yüzde 4.2'lik büyüme olacağı yönündeydi. Başbakan Shinzo Abe'nin 1 Nisan'da uygulamaya koyuduğu 3 baz puanlık satış vergisi artırımının bu çeyrekte büyümeyi yavaşlatması bekleniyor.