Advertisement

Japonya ekonomisi, şirketlerin yatırımları hızlandırması ve tüketicilerin geçen ay satış vergilerinde 17 yıldır ilk defa artış yapılması öncesinde yüksek harcamaya yönelmesi ile, birinci çeyrekte, 2011'den bu yana görülen en yüksek hızda büyüdü.

Japonya'nın gayrısafi yurtiçi hasılası (GSYH), bir önceki çeyreğe oranla yüzde 5.9 arttı. Bloomberg anketine katılan 32 ekonomistin tahmin medyanı, bu oranın yüzde 4.2 artacağına işaret ediyordu. Tüketici harcamalarındaki artış, 1997 yılındaki vergi artışından hemen önceki çeyrektan bu yana görülen en büyük hıza ulaşırken, yatırım harcamaları 2011'den bu yana en büyük artışını gösterdi.

Bugün açıklanan veriler, Japon ekonomisinin, bu çeyrekte büyümede duraklamaya sebep olabilecek 3 baz puanlık vergi artışının altından kalkabilecek güce sahip olacağına işaret ediyor.

Japon Macro Advisors'dan Takuji Okubo, "Anahtar faktör, yatırım harcamalarındaki büyümeyi sürdürmek olacak. Mevcut durum şimdilik Japon Merkez Bankası'nın ek faiz indirmesini gerektirmiyor" yorumunda bulundu.

Tüketici harcamaları önceki çeyreğe oranla yüzde 2.1 artarak, 1997 yılının ilk çeyreğinde yaşanan yüzde 2.2'lik artıştan sonraki en büyük yükselişini kaydetti.

Ekonomi Bakanı Akira Amari, vergi artırımı öncesinde yaşanan talep sıçramasının beklenenden fazla olduğunu belirtti. Öte yandan bugün, Nisan ayında gerçekleşen vergi artırımı sonrasında Tüketici Güveninin Ağustos 2011'den bu yanaki en düşük seviyesine gerilediğinin açıklanması da, ülke ekonomisinin önündeki muhtemel zorluklara dikkat çekti.