Advertisement

(16:24'te güncellendi)

Brent petrolü, dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi Çin'de, ekonomik istikrara işaret eden imalat sanayiindeki artışın ardından 11 haftanın en yüksek seviyesine yakın işlem gördü.Batı Teksas türü ham petrol (WTI) ise stoklardaki düşüşün ardından son dört haftanın en yüksek seviyesinde seyretti.

Brent, dünkü yüzde 0.8'lik artışın ardından Londra'da sınırlı değişim gösterdi. HSBC Holdings Plc ve Markit Economics verilerine göre Çin'de öncü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Mayıs ayında 49.7 ile bu yılın en yüksek seviyesine ulaştı.Endeks bir önceki ay 48.1 seviyesindeydi. Enerji Enformasyon İdaresi'nin dün açıkladığı verilere göre,dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'de ham petrol stokları geçen hafta yüzde 1.8 ya da bir diğer deyişle 7.23 milyon varil azaldı.

BNP Paribas'dan Harry Tchilinguirian, bugünkü verilerin hoş karşılanan gelişmeler olduğunu, ancak bunun, petrol gibi sanayi ürünlerinde önemli bir canlandırma gerçekleştirmede yeterli olup olmadığı konusunda hala temkinli olduklarını belirtti.

Temmuz vadeli Brent varil başına, Londra Merkezli ICE Futures Europe'da 3 sent yükselişle, yerel saatle 12:55'te 110.58 dolara ulaştı. Kontrat dün 3 Mart'tan bu yana kaydedilen en yüksek kapanış olan 110.55 dolardan günü tamamladı. Brent petrolü ile WTI arasındaki fark 6.50 dolar olarak gerçekleşti. Fark dün bu ayın en dar aralığı olan 6.48 dolara geriledi.

Temmuz vadeli WTI'ın varil fiyatı, Nymex elektronik işlemlerde 1 sent düşüşle 104.06 dolardan işlem gördü. 4 aylık vadeliler dün 1.63 dolar tırmanışla, 21 Nisan'dan bu yana kaydedilen en yüksek seviye olan 104.07 dolara ulaştı. Tüm kontratlarda işlem hacmi son 100 günün ortalamasının yüzde 30 altında seyretti. Bu yıl fiyatlardaki yükseliş yüzde 5.7 olarak gerçekleşti.

(16:24'te güncellendi)