Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, Çin'de imalat sanayinin beklentileri aşması ile dünyanın ikinci büyük ekonomisinin istikrar kazandığı iddialarının artması üzerine, altı ayın zirvesine tırmandı. Hindistan rupisi ise para birimlerindeki yükselişe öncülük etti.

Çin'de Hong Kong'ta işlem gören hisselerin göstergesi beş haftanın zirvesine ulaştı. China Gas Holdings Ltd., ülkenin Rusya ile 400 milyar dolarlık gaz anlaşması yapması ile yüzde 6.2 tırmandı. Reliance Industries Ltd., Hindistan hisselerinin zirveye çıkmasına öncülük etti. Hindistan rupisi ve Güney Kore wonu dolar karşısında iki gündür süren düşüşü sonlandırdı. Malezya ringiti ise altı ayın en güçlü seviyesine geldi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.7 tırmanarak Hong Kong saati ile 13:25'te 1,038.39 puana geldi ve yükselişi ikinci güne taşıdı. Çin'de imalat sanayi endeksi Mayıs'ta beş ayın zirvesinde gerçekleşerek, hükümetin ekonomik yavaşlama karşısında attığı adımlar ile toparlanma sinyali verdi. Fed politika yapıcıları, işsizlik oranını düşürme amaçlı mevcut teşviklerin, enflasyon oranında bir sıçramayı ateşleme riski taşımadığını belirtti.

Singapur merkezli Aberdeen Asset Management Plc para yöneticilerinden Christopher Wong, "Yatırımcılar son birkaç gündür zayıflayan Çin hisselerini almak için beklentiyi aşan imalat sanayi verisini kullanıyor" ifadelerini kullandı.

Gelişen piyasaların gösterge endeksi bu yıl yüzde 3.6 yükselirken, 12 aylık tahmini gelirlerin 10.7 katı işlem gördü. Aynı süreçte MSCI Dünya Endeksi yüzde 1.8 artış gösterirken, 14.8 kat değerleme kaydedildi.