Advertisement

(18:10'da güncellendi)

Altın vadeli kontratları, ABD'de işsizlik başvuruları verisinin beklenenden daha hızlı artmasının ardından güçlenen güvenli liman alımları sonrası yükseldi. Palladyum arz endişelerine bağlı olarak 33 ayın zirvesine çıkarken, platin Eylül ayından bu yana en yüksek seviyesine sıçradı.

ABD'de bugün açıklanan işsizlik başvuruları, 17 Mayıs'ta biten haftada, 326,000'e yükseldi. Bloomberg'in anketine katılan 50 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 310,000 çıkması bekleniyordu. Altın bu yıl, kısmen ekonomik büyümenin kırılgan olduğu endişesine bağlı olarak, dün itibariyle, yüzde 7.2 değer kazandı.

Altın dün, Fed tutanaklarına göre, politika yapıcıların işsizliği düşürmek için süregelen teşviklerin enflasyonda istenmeyen bir sıçrama riski getirmediğini kaydetmelerinin ardından yüzde 0.9 kadar düştü. Bazı Fed üyeleri, faiz artırımına yaklaşılması ile birlikte, Fed'in daha açık bir iletişim stratejisi uygulaması gerektiğini düşünüyor.

St. Louis'te EverBank Wealth Management kıdemli piyasa stratejisti Chris Gaffney, "Bugünkü veri, istihdam piyasasının güçlük çekmekte olduğunu ve faiz artırımlarının uzakta olduğunu gösteriyor," dedi ve "Bir miktar güvenli liman alımı var" şeklinde görüş bildirdi.

Ağustos vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.8 yükselerek, New York saati ile 10:31'de, ons başına 1,298.50 dolara çıktı. Bu seviyede bir kapanış olması durumunda, altın kontratı 14 Mayıs'tan bu yana en hızlı artışını gerçekleştirecek.

Fed, Nisan ayındaki toplantısında aylık varlık alım programını 45 milyar dolara düşürdü. Fed böylelikle, her ay 10 milyar dolar olmak üzere tahvil alımlarını dört ay üst üste düşürdü. Altın, Fed'in varlık alımları ve faizi sıfıra yakın seviyede tutmasının da desteği ile, Aralık 2008 ile Haziran 2011 arasındaki dönemde yüzde 70 değer kazandı.

Hindistan Talebi

All India Gems & Jewellery Trade Federation, Hindistan'ın altın ithalatının, merkez bankasının daha fazla şirkete denizaşırı altın alımı izni vermesinin ardından muhtemelen artacağını kaydetti. Hindistan geçen yıl, merkez bankasının altın ithalatına kısıtlamalar getirmesinin ardından, altın kullanımında birinciliği Çin'e kaptırdı.

Federasyon, toplam aylık rakamları vermeden yaptığı açıklamada, Hindistan'ın altın ithalatının aylık 10 ila 15 ton artabileceğini söyledi. Australia & New Zealand Banking Group Ltd., bugünkü raporunda, ithalatın önümüzdeki birkaç ayda iki katına çıkabileceğini kaydetti.

Gaffney, "Hindistan'a ilişkin iyimserlikten dolayı bir miktar fiziki alım görüyoruz" dedi.

Haziran vadeli palladyum yüzde 0.8 yükselerek ons başına 837 dolara çıktı. Erken saatlerde, fiyatlar 839.55 dolara kadar çıkarak, 1 Ağustos 2011'den bu yana en yüksek seviyesini gördü. İşlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının iki katından fazlaydı.

Palladyum bu yıl, dünyanın ikinci en büyük üreticisi Güney Afrika'da madencilik şirketlerindeki grevin üretimi olumsuz etkilemesi sonucu, dün itibariyle yüzde 16 yükseldi. Dünyanın en büyük palladyum üreticisi Rusya, Ukrayna'daki gelişmelerden dolayı, ABD ve Avrupa'nın daha fazla yaptırımına maruz kaldı.

Temmuz vadeli platin yüzde 1.2 yükselerek ons başına 1,492.80 dolar seviyesine çıktı. Fiyatlar erken saatlerde 1,497.80 dolar ile 9 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Güney Afrika en büyük platin üreticisi konumunda.

Platin ve palladyum destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) varlıklar dün rekor seviyelere yükseldi.

Temmuz vadeli gümüş kontratları yüzde 1.3 değer kazanarak 19.59 dolara ulaştı.

(18:10'da güncellendi)