Advertisement

Milyarder olmayanlar için Londra'nın en zengin muhitlerinde ev sahibi olmak giderek daha da erişilemez hale geliyor. Ev sahibi olmanın hayali ile yaşayanlara ise özel bir İsviçre bankası kapı araladı. Londra'daki oligark bölgesi tahvil alıcılarına açılıyor.

Zürih merkezli İsviçre bankası EFG International AG'nin (EFGN) Londra birimi, Rus oligark Roman Abramoviç ve milyarder armatör John Fredriksen gibi isimlerin evlerinin bulunduğu Knightsbridge ve Chelsea bölgelerinde mortgage dayalı tahvil sattı. Bloomberg'in topladığı bilgilere göre, mortgage kredilerinin ortalama değeri 1.5 milyon pound (2.5 milyon dolar) ve kredi tutarı konut ederinin yüzde 50'sine tekabül ediyor.

Knight Frank LLP'ye göre Londra'nın en gözde bölgelerinde konut fiyatları 2009'dan bu yana yüzde 60'ın üzerinde artış göstererek, bu bölgeyi Monako'nun ardından Avrupa'da en pahalı konutların merkezi haline getirdi. EFG'nin sattığı tahvillerin İngiltere'de 2013 yılında 4.3 milyar poundluk satışla son dört yılın en düşük seviyesine daralan, mortgage destekli menkul kıymetler piyasasına ivme kazandırması bekleniyor.

JPMorgan Chase & Co.'dan Gareth Davies söz konusu tahvillerin yatırımcıların yoğun ilgisini çekeceğini tahmin ediyor.