Advertisement

(17:30'da güncellendi)

Yen, Çin'de imalat sanayi verisinin beş ayın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından zayıflarken, bakır yükseldi ve gelişen piyasa hisse senetleri değer kazandı. Tayland para birimi baht, ordunun darbe yapması ile birlikte geri çekildi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.8 yükselerek, New York saati ile 10:14'te altı ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, yatırımcıların ekonomik verileri değerlendirmeleri ile birlikte dagalanırken, Avrupa hisse senetleri fazla değişmedi. Japonya para birimi dolar karşısında yüzde 0.3 düşerek 101.68 seviyesine geldi. Tayland bahtı dolar karşısında yüzde 0.2 değer kaybetti. Bakır yüzde 0.5 ve aluminyum yüzde 1.1 tırmandı.

Çin'de öncü imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi (PMI) Mayıs ayında beklentileri aştı ve ekonominin istikrar kazanmakta olduğunu işaret etti. Euro Bölgesi'nde hizmet sektörü göstergesi Mayıs ayında yükselirken, imalat sektöründeki yavaşlama, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) para politikasını gevşetmesi için durumunu güçlendirdi. ABD'de öncü imalat sanayi göstergesi üretimin hızlanması ile birlikte beklenenden daha hızlı artarken, ikinci el konut satışları geçen ay arttı ve işsizlik başvuruları geçen hafta tahmin edilenden daha fazla artış gösterdi.

Paris'te Ofi Gestion Privee'den Jacques Porta, "Çin'in imalat sanayi verisi iyi haber," dedi ve "Avrupa üzerinde, özellikle madencilik şirketlerinin hisselerinde olumlu etkisi olacak. Kötü çıkan Euro Bölgesi PMI verisi, AMB'nin yakın zamanda müdahale edeceğine ilişkin işaretleri güçlendirdi. Hisse senetlerinde aşağı yönlü risk, AMB'nin Haziran ayında harekete geçmemesi" şeklinde görüş bildirdi.

Tayland'da Genelkurmay Başkanı Prayuth Chan-Ocha, sıkıyönetim ilan etmesinden iki gün sonra, yanında kıdemli askeri yetkilileri alarak ulusal televizyonda yaptığı açıklamada, barışı sağlamak için yönetime el koyduğunu duyurdu. Bu, ülkede 1932'den bu yana 12'nci askeri darbe.

S&P 500 Endeksi, Fed politika yapıcılarının süregelen teşviklerin enflasyonda sıçrama riski getirmediğini kaydetmeleri ile birlikte, dünkü yüzde 0.8'lik artışının ardından yüzde 0.1 daha yükseldi. Merkez bankası yetkilileri geçen ay, ABD ekonomisinin güçlenme işaretleri gösterdiğini ve istihdam piyasasının iyileştiğini kaydetti.

(17:30'da güncellendi)