Advertisement

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bir haftalık repo fazi oranını yüzde 10'dan yüzde 9.5'e çekti, zorunlu karşılıklar ve rezerv opsiyon katsayısında değişiklik yapmadı.

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), marjinal fonlama oranını yüzde 12'de, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını yüzde 11,5'te ve borçlanma faiz oranını yüzde 8'de sabit tuttu.

Geç likidite penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası'nda saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0'da, borç verme faiz oranı ise yüzde 13,5'te sabit tutuldu.

Son dönemde azalan belirsizliklerin ve risk primi göstergelerindeki iyileşme sonucunda tüm vadelerde piyasa faizlerinde düşüşler gözlendiği belirtilen duyuruda, bu çerçevede, bir hafta vadeli fonlama faizinde ölçülü bir indirime gidilmesine karar verildiği bildirildi.

Kurul'un, getiri eğrisinin bu karardan sonra da yataya yakın seyretmesi ile para politikasındaki sıkı duruşun devam edeceğinin değerlendirdiği kaydedilen duyuruda, şunlar aktarıldı:

"Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir. Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makro ihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Son dönemde açıklanan veriler bu gelişmelerle uyumlu olarak yurt içi özel kesim nihai talebinde ılımlı bir seyre işaret etmektedir. Net ihracatın ise dış talepteki toparlanmanın da etkisiyle büyümeye olumlu katkı yapması beklenmektedir. Kurul, talep bileşenlerinin mevcut görünümü altında 2014 yılında toplam talep koşullarının enflasyon baskılarını sınırlayacağını ve cari işlemler açığında belirgin bir iyileşme gözleneceğini tahmin etmektedir."

Duyuruda, açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceğinin önemle vurguladığı kaydedildi.

Para Politikası Kurulu toplantı özetinin beş iş günü içinde yayımlanacağı bildirildi.

MB'nin faiz indiriminin ardından 2 yıllık gösterge tahvilin faizi yüzde 8.94'e indi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
22 Mayıs 2014 Perşembe, 14:16 Misafir mevduat sahıpleri için kötü oldu. artık bundan böyle her ay 0.50 puan asagı cekerler. basbakana yaranmak için.