Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanımı, mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre 0,4 puan azalarak yüzde 74,4 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından düzenlenen ve mayıs ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 2 bin 238 işyerinin katılımıyla gerçekleştirilen "imalat sanayi kapasite kullanım oranı" çalışması sonuçları açıklandı.

Buna göre, 2014 yılı Mayıs ayında imalat sanayi genelinde kapasite kullanımı, geçen yılın aynı ayına göre 0,4 puan azalarak yüzde 74,4 oldu.

İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanımı ise bir önceki aya göre 0,5 puan gerileyerek yüzde 74,4 seviyesine düştü.

Mal gruplarına göre kapasite kullanım oranları değerlendirildiğinde, bir önceki yılın aynı ayına göre dayanıksız tüketim malları ve ara mallarında artış; yatırım malları, dayanıklı tüketim malları ile gıda ve içeceklerde ise azalış görüldü.

Aynı dönemde kapasite kullanımı, dayanıksız tüketim mallarında 1,3 puanlık artışla yüzde 73,2 ve ara mallarında 0,2 puanlık artışla yüzde 76,9 oldu.

Kapasite kullanımı mayıs ayında yatırım mallarında 3,3 puanlık düşüşle 71,4'e, dayanıklı tüketim mallarında 0,6 puanlık azalışla 73,8'e ve gıda ve içeceklerde 0,1 puan düşerek 69,3'e geriledi.

- En yüksek kapasite kullanımı yüzde 85,7 ile bilgisayar, elektronik ve optik ürünleri imalatında

Mayıs ayında ikili sektörlere göre en yüksek kapasite kullanımı yüzde 85,7 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı sektöründe gerçekleşti. Bunu yüzde 82,4 ile kağıt ve kağıt ürünlerinin imalatı sektörü takip etti.

Kapasite kullanımı en düşük alanların başında ise yüzde 55,2 ile "diğer imalatlar" geldi.

AA