Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Ukrayna'da bu hafta sonu gerçekleştirilecek başkanlık seçimlerinde Petro Poroshenko ile Başbakan Yulia Timoşenko karşı karşıya gelirken, yatırımcılar kendilerini bir çok muhtemel senaryoya hazırlıyor.

Ukrayna'nın dolar tahvilleri, seçimlerden çıkacak liderin Rusya tarafından tanınacağı ve üç aylık gerilime son verecek müzakereleri başlatacağı söylentisiyle seçim öncesindeki 9 gün art arda değer kazandı. Diğer yandan Moskova Micex endeksi, ABD ve Avrupa Birliği'nden gelen ek yaptırım tehditlerinin dinmesiyle yükseldi.

Seçimlere dair "pozitif senaryo", Poroshenko'nun çoğunluğu elde ederek seçimleri kazanması sonucu ülkede şiddetin sona ermesi. GAM U.K. Ltd'den Paul McNamara'ya göre "makul" bir oy oranı, siyasi belirsizliğin ortadan kalkması anlamına gelerek, Rus tahvillerinde yükselişin önünü açabilir.

Citigroup'un Moskova'daki ekonomistlerinden Ivan Tchakarov, "Poroshenko'nun tartışmasız bir şekilde sandıktan galip çıkması, yatırımcılar tarafından hoş karşılacaktır çünkü, Poroshenko Rusya'ya karşı Timoşenko'ya göre daha yapıcı ve uzlaşmacı bir tavır gösterdi" yorumunda bulundu.

Poroshenko'nun çoğunluğu kazanamayıp galibiyet için ikinci tur seçimlere ihtiyaç duyması da muhtemel senaryolardan biri. UralSib Capital'dan Vyacheslav Smolyaninov'a göre bu senaryonun gerçekleşmesi halinde belirgin bir 'yeniden konumlandırma' gerçekleşmeyecek.

Bank of America ekonomistlerinden Vadim Khramov'a göre ise, seçimlerde gerçekleştirilecek yeni bir tur, belirsizliğin en az 3 hafta daha devam etmesi anlamına gelerek, piyasalar için olumsuz olabilir.

Seçimlere dair en olumsuz senaryo ise şiddetin tırmanması ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in seçim sonuçlarını tanımaması. Capital Economics ekonomistlerinden Liza Ermolenko, "En büyük risk, seçimlerin ülkede yeni bir gerginlikle sonuçlanması ve bunun tabi ki Ukrayna mali piyasaları için aşağı yönlü sonuçlar doğurması olur.Eğer Rusya sonuçları tanımaz ve karşılığında harekete geçme kararı alırsa, Moskova hisseleri ve ruble yeni bir baskı altına girer" yorumunda bulundu.