Advertisement

Japonya'da Topix endeksi, ABD verilerinin dünyanın en büyük ekonomisinde toparlanma sinyallerini artırması ve inşaat şirketlerinin vergi muafiyeti sağlanacağı söylentileri üzerine değer kazanması ile, yükselişi beşinci güne taşıyarak iki aya yakın bir sürenin en yüksek seviyesinden günü tamamladı.

İnşaat şirketleri Shimizu Corp. ve Taisei Corp., şehir gelişimi yatırımları için teşvik tedbirlerinin genişletilebileceğini gösteren hükümet raporu sonrasında, Nikkei 225 endeksinde en dik artışı sağlayan şirketler arasında yer aldı. Nippon Kayaku Co., Nomura Holding Inc. tarafından hisse notunun artırılması ile yüzde 4.7 tırmandı. Japonya'nın 1 numaralı gayrimenkul proje üreticisi Mitsui Fudosan Co., emlak şirketleri arasında ülkenin son kırk yıldaki en büyük hisse satışını yapacaklarını açıklaması ile yüzde 4.7 geriledi.

Topix endeksi yüzde 0.3 yükselerek Tokyo'da günü 1,198.17 puan ile 4 Nisan'dan bu yana en yüksek düzeyden tamamladı. Düşüş yaşayan iki hisse başına üç hisse yükseldi. Nikkei 225 endeksi yüzde 0.2 artışla 14,670.95 puan oldu. Standard & Poor's 500 Endeksi dün zirve rekoru kırdı.

SMBC Nikko Securities Inc. hisse yöneticilerinden Hiroichi Nishi, "Küresel ekonomideki belirsizlik giderek netleşiyor. Özellikle ABD'ye yönelik beklentiler yüksek. Fakat Japonya piyasasında bir hareketlilik eksikliği var, kısa vadeli bir hararet mevcut. Piyasa yukarılara tırmandığında kâr satışları olacak gibi görünüyor" dedi.

S&P 500 vadelileri bugün yüzde 0.2 yukarıda. Gösterge endeks dün, tatil sonrası işlemlerin yeniden başlaması ile yüzde 0.6 yükseldi.