Advertisement

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, 2 Haziran Pazartesi günü Bakanlar Kurulu'na rutin sunum yapacak.

TCMB Kanunu'nun 42. maddesi gereğince TCMB Başkanı tarafından, Banka faaliyetleri ile uygulanmış ve uygulanacak olan para politikası hakkında her yıl rutin olarak iki defa Bakanlar Kuruluna rapor sunuluyor.

Başçı, Bakanlar Kurulu'na yapacağı olağan sunumun ilkini 2 Haziran Pazartesi günü gerçekleştirecek.

Sunum tarihi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 50 baz puanlık faiz indiriminin yetersiz olduğuna yönelik eleştirileri sonrasına denk gelmesi, Başçı'nın yapacağı rutin sunuma ayrı bir önem kazandırdı.

Para Politikası Kurulu (PPK) son dönemlerde iç ve dış piyasalarda risk algılamasını olumsuz etkileyen gelişmelerin yaşanması üzerine ocak ayında Dolar/TL kurundaki aşırı yükselişin ardından 28 Ocak'taki olağanüstü toplanarak faiz oranlarını 450 ila 550 baz puan düzeyinde artırmıştı.

PPK bu ayki toplantısında ise son dönemde azalan belirsizlikler ve risk primi göstergelerindeki iyileşme sonucunda tüm vadelerde piyasa faizlerinde düşüşlerin gözlenmesi nedeniyle bir hafta vadeli fonlama faizinde 50 baz puanlık ölçülü bir indirime gitmişti.

Başbakan Erdoğan ise partisinin dünkü TBMM grup toplantısında Merkez Bankası'nın bu indirimini yetersiz bularak şunları söylemişti:

"Merkez Bankası bağımsızdır ayrı bir konu ama Merkez Bankası uygulamaları hakkında kanaat açıklamak bir başbakanın en tabii hakkıdır. Enflasyon yükseldiği zaman vatandaş gidip de bunun hesabını Merkez Bankası'na sormaz. Türkiye'de faizden dolayı yatırımlar çöktüğü zaman veya geri gittiğimizde vatandaş bunun hesabını Merkez Bankası'na sormaz. Hesabını gelir bize sorar. Biz atmosferi balans etmekle görevliyiz. Onun için de bizim düşüncelerimiz çok açık, nettir. Bu faiz oranı yüksektir. Faizin düşmesi lazım ki Türkiye'de reel yatırım artsın.

Onun için Merkez Bankası yönetimi veya yöneticileri sadece kendileri içinde bir hesabı yapmak durumundadırlar. Onların hesabı verdiği merci millet değil, biz de değiliz. Neymiş? Bağımsızmış. Bilecekler ki biz bu millete er veya geç bunun hesabını vereceğiz. Vakti dolar, dolduğu zaman biz gereğini yaparız ayrı mesele ama bu işi çözmek zorundayız. Daha önce kendilerine de bunları söyledim, söylüyorum, buna rağmen farklı anlayışın içindeler. Faizde genel bir havayla bir düşüş var, onlar da bunu görüyorlar. Ama bu onların yarım puanlık repoyu düşürmeleriyle sağlanmış bir şey değil. 'Bu ayıptır' dedim, böyle yarım puan, yarım puanla bu milletle dalga geçmeyin. Alınacak kararların ciddi olması lazım."

TCMB Başkanı Erdem Başçı, Bakanlar Kurulu sunumları kapsamında 2013'te sadece 27 Mayıs 2013'te bir sunum gerçekleştirirken, 2012 yılında ise sunumlar 2 Mayıs ve 22 Ekim'de iki sunum yapmıştı.