Advertisement

(19:16'da güncellendi)

Altın fiyatları, iki ay boyunca adeta sinek avladıktan sonra düşmeye başladı.

Vadeliler, New York'ta bugün yatırımcıların ABD hisse senetlerini rekora taşımasının ardından, 15 haftanın en düşük seviyesine geriledi. ETF'deki altın varlıkları 2009'dan bu yana görülen en düşük seviyeye yaklaştı ve yatırım uzmanları bu yılın zirvesinin kaydedildiği Mart ayından sonra üçüncü kez yükselişe dair tahminlerine son verdi.

altındaki düşüş, önceki yıl Ukrayna ve Rusya arasında yükselen tansiyon ve sert geçen kışın ABD'de ekonomik büyümeyi yavaşlatması sonucu elde edilen, 2008'den bu yana görülen en büyük ilk çeyrek kazancını da siliyor. Goldman Sachs Group Inc. ve Societe Generale SA, altının 2013'te görülen yüzde 28'lik düşüşü genişleteceğini öngörüyor. Altın vadelileri, Mart ayı ortalarında görülen bu yılın en yüksek seviyesine oranla yüzde 9.2 değer kaybetti.

Kanaly Trust Co.'dan James Shelton,"Altının yükselmesi için herhangi bir sebep görmüyorum. Tahviller yatırımcının tercihi olmaya devam ediyor. Enflasyonun birden yükselmesi hali dışında, altın fiyatlarının düşük kalacağını tahmin ediyorum" yorumunda bulundu.

Altın vadelileri New York'ta bugün ons başına 7 Şubat'tan bu yana görülen en düşük seviye olan 1,257.20 dolara dokundu. Altın fiyatları Mayıs ayında yüzde 2.9 düşerken, 24 emtiayı kapsayan Standard & Poor’s GSCI Spot Endeksi sınırlı değişim gösterdi. MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi bu ay yüzde 1.4 yükseldi, Bloomberg Hazine Tahvil Endeksi'nde ise yükseliş yüzde 0.9 oranında oldu

(19:16'da güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Mayıs 2014 Perşembe, 11:29 Misafir sayın regülatörler etf deki altınlar tükenince ne yapacaksınız merak ediyorum?
29 Mayıs 2014 Perşembe, 09:06 Misafir az kaldı borsanın patlamasına