Advertisement

(21:36'da güncellendi)

ABD hisseleri, ekonominin son üç yıldır ilk defa görülen daralma sonrası toparlanacağı iyimserliğiyle yükseldi. Hazine tahvilleri pek fazla değişiklik göstermeyerek, merkez bankalarının enflasyon hedefinden şaşmadan büyümeyi canlandırma adımlarına devam edeceği söylentisiyle küresel tahvil piyasasında yaşanan tırmanışın ardından kayıpları sildi.

Standard & Poor’s 500 Endeksi, dün ulaştığı tüm zamanların zirvesinden inip, yüzde 0.3 yükselerek New York saatiyle 14:08'de 1,914.58 puan oldu. 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi, önce Haziran'dan bu yana kaydedilen en düşük seviyeye indi, sonra 1 baz puandan daha az yükselişle yüzde 2.45'e çıktı. 10 yıllık Japon tahvillerinin faizi yılın en düşük seviyesine gerilerken, Belçika'dan Avusturya'ya kadar pek çok Avrupa ülkesinde faizler rekor düşük seviyelere indi. Bloomberg Spot Dolar Endeksi, yüzde 0.2 düştü. Bakır yüzde 0.9 değer kaybetti.

ABD ekonomisi ilk çeyrekte daralma gösterdi. Hükümet tahvilleri, dün Bloomberg Global Developed Sovereign Bond Index'te faizleri Mayıs 2013'ten bu yana görülen en düşük seviyeye çeken yükselişin ardından, dün Asya'da değer kazandı.

Calvert Investments'tan Cathy Roy, "Fazileri düşük tutabilmek için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söyleyen merkez bankalarımız var. Bu, daha uzun süre içinde bulunmayı sürdüreceğimiz bir ortam olacak" yorumunda bulundu.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, politika yapıcıların gerektiği taktirde 5 Haziran'daki toplatılarında, para politikasını gevşetici adımlar atmaya hazır olduklarını belirtmişti. Fed'in yaptığı üç tur tahvil alımı ekonomide canlanmaya destek verirken,  Çin hükümeti vergi muafiyetleri uygulanacağını ve yüzde 7.5'luk yıllık büyüme hedefinin korunması için demir yolu projelerine yapılan harcamaların artırılacağını açıkladı.

(21:36'da güncellendi)