Advertisement

Türk illüzyon sanatının öncülerinden "Mandrake" lakaplı Ertuğrul Işınbark, KOAH rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. "Türkiye Sihirbazlar Kralı" Işınbark'ın cenazesi Fatih Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

-Koah teşhisi


19 Mayıs günü Çanakkale'deki yazlığında rahatsızlanan Işınbark, yakınları tarafından hastaneye kaldırıldı. Doktorların KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) teşhisi koyduğu ünlü sihirbaz, yoğun bakımda tedavi altına alındı. Bir haftayı aşkın süredir tedavisi sürdürülen Işınbark, dün saat 07.00 sıralarında kalp yetmezliğine bağlı olarak hayatını kaybetti. Işınbark'ın cenazesi bugün öğle namazına müteakip Fatih Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

-Okula gelen sihirbaz


Türkiye'de kurduğu sihirbazlık okulu, yazdığı kitaplar ve hazırladığı yeni şovlarla illüzyon sanatını ileri taşıyan Işınbark, 24 Temmuz 1940 günü Fatih'te doğdu. Kendine ait internet sitesinde ilkokul yıllarında okula gelen bir sihirbazdan etkilenmesi üzerine sihirbazlığa gönül verdiğini anlatan Işınbark, kendi hikayesini şöyle anlatmıştı:
"Okulumuza gösteriye gelen bir sihirbazın oyunlarını o görmeden karıştırırken kafamında karışmasını engelleyemedim. Gördüklerimden bir kaçını arkadaşlarıma seyrettirdiğimde okulda adım 'Sihirbaz'a çıktı. Büyük uğraşlardan sonra bulduğum "Fenni Eğlenceler" isimli bir kitaptan illüzyon sanatının birçok inceliklerini ve sırlarını öğrenerek bayram yerlerinde kurulan çadırlarda gösterilerime başladım. Ailemin baskılarına rağmen 'Bir gün gelecek benimle iftihar edeceksiniz, bal börek yiyeceksiniz' diye diye çalışmalarıma devam ettim".

-Mandrake lakabı Fethi Pehlivan'dan


1962 yılında dönemin önde gelen organizatörlerinden Fethi Pehlivan'ın kendisine "Mandrake" lakabını taktığı Işınbark, 19 Temmuz 1965'te düzenlenen şampiyonada Zati Sungur'un başkanlığını yaptığı jüri tarafından "Türkiye Sihirbazlar Şampiyonu" seçildi.

1979 yılında bilgi ve becerisini paylaşmak ve de pek çok gencin yeteneklerini sergilemek sanat dalında yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla Türkiye´nin ilk ve tek illüzyon okulunu açan Işınbark, yüzlerce öğrenci yetiştirdi.1984 yılında Zati Sungur'un vefatının ardından Karagöz, Orta Oyuncular ve İllüzyonistler Derneği tarafından kendisine "Türkiye Sihirbazlar Kralı" ünvanı verildi.

AHT

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Mayıs 2014 Perşembe, 13:39 Misafir allah rahmet eylesin! küçükken mahallemiz muhtesip iskender de kendisini sıkça görürdüm. saygıdeğer bir şahsiyetti. 1972 senesinde ağlarken güldürmüştü!