Advertisement

(20:05'te güncellendi)

Batı Teksas türü ham petrol (WTI), Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (API) ABD ham petrol stoklarının arttığı açıklamasından sonraki haftanın en düşük kapanış fiyatından işlem görüyor. Brent petrolü, Rusya'nın Ukrayna'da devam eden şiddeti sonlandırma çağrısı sonrasında durağan seyretti.

Petrol vadelileri önceki yüzde 0.4'lük kazancı dengeleyerek sınırlı değişim gösterdi. ABD'nin ham petrol stokları ülke genelinde 3.49 milyon varil arttı. Bugün açıklanacak olan hükümet verilerinde ise, Bloomberg anketine göre, stokların 500,000 varil artması bekleniyor. Rusya, ayrılıkçı güçlerin isyanlarının başlangıcından bu yana en büyük kayıplarını vermesinin ardından, Doğu Ukrayna'da acil önlemler alınması çağrısında bulundu.
 
CMC Markets Plc analistlerinden Michael Hewson, "Bugün ham petrolü yukarı taşıyacak tek şey stoklar. Cushing'te bir sıkışma noktası var, ancak bu ülke genelini etkilemiyor" yorumunda bulundu.

Temmuz vadeli WTI petrolün varil fiyatı, Nymex elektronik işlemlerde, 15 sent artarak Londra saatiyle 13:50'de 102.87 dolar oldu. Kontrat dün 1.39 dolar kayıpla 102.72 dolara geriledi ve 30 Nisan'dan bu yana en dik kaybı yaşadı. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 33 altında seyretti. Fiyatlar bu ay yüzde 3.2 yukarıda.

Temmuz vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise 56 sent artarak Londra merkezli ICE Futures Europe'ta 110.37 dolar oldu. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 7.45 dolar olurken, fark dün 20 Mayıs'tan bu yana en geniş düzey 7.09 dolara ulaşmıştı.

(20:05'te güncellendi)