Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış Sanayi İstihdam Endeksi yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,9 artarak 117,9 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ilk çeyreğine ilişkin Sanayi İşgücü Girdi Endekslerini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış Sanayi İstihdam Endeksi 2014'ün ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,9 arttı ve 117,9 değerini aldı. Takvim etkisinden arındırılmış Sanayi İstihdam Endeksi ise geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,3 artarak 117,1 oldu.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış Sanayide Çalışılan Saat Endeksi bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,6, takvim etkisinden arındırılmış Sanayide Çalışılan Saat Endeksi ise geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,3 arttı. Sanayide Çalışılan Saat Endeksi 113,9, takvim etkisinden arındırılmış Sanayide Çalışılan Saat Endeksi ise 113 oldu.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış Sanayide Brüt Ücret-Maaş Endeksi bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,9 artarak, 167,8 değerini aldı. Takvim etkisinden arındırılmış Sanayide Brüt Ücret-Maaş Endeksi ise geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 16,3 arttı ve 165,1 oldu.


- Mevsim ve takvim etkilerinden arındırıldı -

Kullanıcılar ile karar alıcıların ardışık aylara/dönemlere ait verileri karşılaştırabilmelerine imkan sağlamak amacıyla, 2010=100 temel yıllı Sanayi İşgücü Girdi Endeksleri için sanayi toplam seviyesi, ana sanayi grupları sınıflamasına göre 5 alt grup ve NACE Rev.2 sınıflamasına göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırma çalışması yapıldı.

Çalışmalar sonucunda sanayide çalışılan saat ve sanayide brüt ücret-maaş endeksleri mevsim ve takvim etkilerinden arındırıldı. Sanayi İstihdam Endeksinde takvim etkisi gözlenmedi ve sadece mevsim etkisinden arındırıldı.

Söz konusu çalışmalarda Avrupa İstatistik Ofisi'nin tavsiyelerine uygun yöntemler kullanılıyor.