Advertisement

Rus rublesi Mayıs ayında, dünyanın en iyi performans gösteren para birimi oldu. Ancak Döviz traderları ve analistler, bu toparlanmaya güven duymuyor. Rus ekonomisinin kötüye gittiğine dair tahminler artıyor.

Bloomberg anketine göre, Mayıs ayında rublede yaşanan yüzde 2.8'lik ralli, dolar karşısında Eylül'de yüzde 5'e varan bir bozguna dönüşebilir. Önemli para birimleri arasında, sadece Arjantin pesosunun daha fazla gerileyeceği tahmin ediliyor. Opsiyon kontratları, traderların yıl sonunda rublenin Mart'ta gördüğü rekor düşük seviyeye tekrar gerilemesi ihtimalini yüzde 63 olarak gördüğünü ortaya koyuyor.

Rusya varlıkları Ukrayna krizinin hafiflemesi ile bu ay toparlanırken, analistler ülkede ekonominin kötüye gittiği durumuna odaklanıyor. Rusya'ya yönelik uluslararası yaptırımların yatırımları kesintiye uğratması ile resesyon riski artarken, enflasyon yükseliyor.

Ruble dolar karşısında 26 Mayıs'ta 34.01 ile dört ayın zirvesini görmesinin ardından, bugün düşüşü dördüncü güne taşıdı ve yüzde 0.1 zayıflayarak Londra saati ile 09:15'te 34.60 seviyesine geldi. Ruble ayrıca dolar-euro sepeti karşısında bu hafta yüzde 1.1'lik düşüş yaşadı ve bu ayki kazancı yüzde 3.9'a kıstı. Ruble dolar karşısında yıl genelinde yüzde 4.9 aşağıda ve 31 önemli para birimi karşısında Arjantin pesosu sonrasında ikinci en kötü performansı gerçekleştiriyor.