Advertisement

ABD ekonomisi 2014 yılı birinci çeyreğinde, şirketlerin stokları daha yavaş artırması ve yatırımlardaki düşüş ile, son üç yılda ilk defa daraldı.

ABD gayrısafi yurtiçi hasılası yüzde 1 daralarak beklentinin ve ilk okumanın üzerinde bir düşüş gösterdi. En son daralma 2011 yılı birinci çeyreğinde kaydedilmişti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı, yüzde 0.5'lik bir gerileme olacağı yönündeydi.

Perakendecilerin gelirlerinde yaşanan toparlanma, güçlenen imalat sanayii ve hızlanan istihdam artışı, birinci çeyrekteki bu gerilemenin geçici olduğuna işaret ediyor. Fed politika yapıcıları Nisan ayı toplantısı sonrasında, ekonominin kötü hava koşullarının ardından güçlendiğini ifade ettiler.

Bloomberg anketine katılan 79 ekonomistin tahminleri, gayrısafi yurtiçi hasılanın yüzde 0.9 daralacağı ve yüzde 0.7 genişleyeceği aralığında değişiklik gösterdi.

Bugün açıklanan veri, 2014 yılı birinci çeyreğine yönelik ikinci okuma özelliğini taşıyor. Son okumanın 25 Haziran'da açıklanması planlanıyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
30 Mayıs 2014 Cuma, 11:49 Misafir abd li yetkililer kasıtlı olarak sonuclarla oynarki piyasa oyuncuları dolara yönelmesin diye. özelliklede ecb nin karar aşamasında bunu yapıyorlar. ama eu/usd paritesi bu haberden hiç etkilenmemiş ecb kararrı daha önemli görülüyor piyasa tarafından