Advertisement

Geçen hafta beklenenden daha az sayıda Amerikalının işsizlik başvurusunda bulunması, iş gücü piyasasının güçlenmeye devam ettiğini ortaya koydu.

İşsizlik başvuruları 24 Mayıs'ta sona eren hafta 27 bin düşüşle 300 bin oldu. Bloomberg anketine katılan 50 ekonomistin tahmin medyanı başvuruların 318 bin olacağı yönündeydi. Dört haftalık ortalama, son resesyon başlangıcının hemen öncesi olan Ağustos 2007'deki başvurulardan bu yana görülen en düşük sayıya tekabül ediyor.

İşten çıkarmalardaki düşüş, şirketlerin resesyon dönemi istihdam kısıntılarını artık geride bırakarak, ekonominin ilk çeyrek düşüşü sonrasında toparlanma sinyalleri vermesiyle vites yükselttiği şeklinde yorumlanabilir. İş gücü piyasasındaki kazançların, ekonominin yüzde 70'ini oluşturan tüketici harcamalarına destek vermesi bekleniyor.

Oxford Economics USA Inc.'ten Gregory Daco, "İş gücü piyasası hala iyileşme sürecinde. Bu yıla yavaş bir başlangıç yaptık, kötü hava koşulları da bir kesintiye sebep oldu, ancak şimdi daha iyi rakamlar görmeye başladık. Bu da ekonominin gelişmesine yardımcı olacaktır" yorumuna bulundu.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentileri 300 bin ile 330 bin arasında çeşitlilik gösteriyordu. Bir önceki haftadan gerçekleşen azalma, 5 Nisan'da sona eren dönemden bu yana görülen en büyük düşüşe işaret ediyordu.

Haftalık verilerden daha az değişken olan işsizlik başvurularında dört haftalık ortalama, önceki hafta 322,750'den 311,500'e indi.

İşsizlik maaşı almaya devam eden kişilerin sayısı 17 Mayıs'ta sona eren hafta 17 bin düşüşle 2.63 milyon oldu.