Advertisement

İngiliz otomobil üretimi Nisan ayında keskin bir yükseliş yaşadı.

Araç Üreticileri ve Tüccarları Derneği (SMMT) tarafından yapılan açıklamaya göre, İngiltere'de üretim bir önceki yıl aynı aya göre yüzde 21,3 artışla 133 bin 437 oldu. Böylece otomobil üretiminde Temmuz 2012'den bu yana görülen en büyük aylık artış kaydedildi. Mart ayında üretimde görülen artış yüzde 12 oranında olmuştu.

SMMT Başkanı Mike Hawes, İngiltere'deki otomobil fabrikalarında, yeni modellerin üretime geçmesinin ve Avrupa'da talebin yeniden toparlanmaya başlamasının etkisinin hissedildiğini belirtti. Hawes, "İngiliz otomobil üretiminin sağlam doğası Nisan ayında, üretim miktarının neredeyse son iki yılın en yüksek oranına ulaşmasıyla kendini gösterdi. Piyasaya sürülen yeni modeller büyümeyi tetiklerken, hali hazırda ihracatın neredeyse yarısını oluşturan Avrupa'da talep artışı görülüyor. Yatırımların ortaya çıkmasıyla önümüzdeki aylarda yükselişin devam etmesini bekliyoruz" dedi.

Üretimde yükseliş sürerken, İngiliz lüks otomobil üreticisi Aston Martin, fabrikalarını ve genel merkezini genişletmek için 20 milyon pound (33.4 milyon dolar) yatırım yapacağını ve 250 mühendis işe alacağını duyurdu.