Advertisement

Japonya'da sanayi üretimi ve hanehalkı harcamaları beklentinin üzerinde gerilerken, vergi artışlarının kısıtlı maaş artışı elde eden tüketicileri sıkıştırması ile enflasyon 23 yılın zirvesine tırmandı.

Japonya'da çekirdek tüketici fiyatları (TÜFE) yüzde 3.2'ye tırmandı. Sanayi üretimi Nisan'da bir önceki aya göre yüzde 2.5 gerilerken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yüzde 2 düşüş olacağı yönündeydi. Hanehalkı harcamaları yüzde 4.6 azalırken, beklenti yüzde 3.4 gerileme şeklindeydi.

Veriler, enflasyonu kontrol altına almak için rekor düzeyde genişleme uygulayarak, dünyanın en büyük borç yükünü kapatmaya çalışan Başbakan Shinzo Abe'nin yüzleştiği zorlukları ortaya koyuyor. Abe'nin ekonominin satış vergilerinde daha fazla artırımı kaldırıp kaldıramayacağına karar verirken bakacağı gelecek çeyrekte, yaşanabilecek bir zayıf bir büyüme düzeyi, mali desteklerin artırılma ihtimalini yükseltecektir.

Topix endeksi kazanç ve kayıp arasında dalgalanırken, Tokyo saati ile 13:32'de yatay seviyede seyrediyordu. Yen dolar karşısında yüzde 0.2 primlenerek 101.62 yenden işlem gördü.