Advertisement

(15:25'te güncellendi)

Japonya'da enflasyonun Nisan'da 23 yılın en yüksek hızına ulaşarak, Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) teşvikleri artırma ihtimalini düşürmesi üzerine, yen güçlendi.

Yen ayrıca, 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizlerinin Haziran 2013'ten bu yana en düşükte olması ile dolar talebinin azalmasından da destek bularak, dolar karşısınd yükselişin üçüncü gününde. Euro, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) gelecek haftaki toplantıda daha fazla genişlemeci politika adımı atacağı iddiaları ile, en çok işlem gördüğü dokuz para birimi karşısında son bir yıldan uzun bir sürenin en dik aylık kaybına hazırlanıyor. İsveç kronu, ülke ekonomisinin beklenmedik şekilde daralması ve faiz kesintisi beklentileri ile, 16 önemli para biriminin tamamı karşısında zayıfladı.

Londra'da bulunan, Morgan Stanley şef Avrupa para birimi stratejisti Ian Stannard, "Yen oldukça iyi desteklenmeye devam edecek. Japonya'daki verlere ve politika tartışmalarına bakacak olursak, Japonya Merkez Bankası mevcut politikalardan memnun gibi görünüyor" dedi.

Yen dolar karşısında yüzde 0.1 yükselerek New York saati ile 07:,4'te 101.65 dolar olurken, Mayıs ayı genelinde yüzde 0.6 yukarıda. Yen euro karşısında da yüzde 0.1'lik prim yaparak 138.33 yen olurken, aylık kazancı yüzde 2.4'e taşıdı. Euro dolar karşısında yüzde 0.1 artışla 1.3609 düzeyinde seyrederken, aylık bazda yüzde 1.9 aşağıda.

Ian Stannard ayrıca, dolar-yen paritesinin 200 günlük hareket ortalaması olan 101.40 seviyesini önümüzdeki birkaç ayda kıracağını tahmin ederken, yenin 100.75 düzeyine kadar güçlenebileceğini söyledi.

(15:25'te güncellendi)