Advertisement

(21:14'te güncellendi)

Gelişen piyasa hisseleri, teknoloji hisselerinin rekor seviyeden düşüşünü ikinci güne taşımasıyla, aylık kazancını törpüleyerek düştü. Endeks, 2009'dan bu yana en uzun aylık kazanç periyodunu tamamlamaya hazırlanıyor.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.8 gerileyerek New York saati ile 10:53'te 1,030.09 puan oldu ve Mayıs ayı kazancını yüzde 3.5'e azalttı. Teknoloji hisseleri bugün,  Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.'nun yüzde 2.1'lik düşüşüyle yüzde 0.8 değer kaybetti.

Brezilya hisseleri büyümede yavaşlama gösteren verinin ardından düşerken, Rus Micex Endeksi son beş yılın en büyük aylık kazancını dengeledi. Gelişmekte olan piyasa endeksleri, Çin'de ekonomik teşvikler, Hindistan'da yeni hükümet ve Ukrayna'da azalan tansiyon ile art arda dördüncü aylık kazanca ilerliyor.

 Commerzbank AG'den Simon Quijano-Evans, "Tablo, hafta sonuna doğru yeniden pozisyonlandırma gibi gözüküyor" yorumunda bulundu.

Brezilya'nın Ibovespa Endeksi yüzde 1 düşerek bu ay görülen en düşük kapanış seviyesine yöneldi. Ülkede büyüme ilk çeyrekte yüzde 0.2 arttı.

Polonya'nın WIG30 Endeksi yüzde 0.8 düştü.

Güney Afrika randı, ticaret açığının Nisan ayında beklenmedik şekilde genişlemesiyle yüzde 1.2 değer kaybetti. Mart ayında 11.9 milyar rand olan açık, 13 milyar randa (1.2 milyar dolar) çıktı. Bloomberg anketine katılan 15 ekonomistin tahmin medyanı 11.3 milyar rand seviyesindeydi.

(21:14'te güncellendi)