Advertisement

Google Inc., Avrupa Birliği yüksek mahkemesinin internette "unutulma hakkını" talep eden Avrupalıların istekleri lehinde aldığı karar sonrasında harekete geçti.

Artık Avrupalılar, Google'ın geliştirdiği online formu doldurarak kendileri hakkında internette yer alan bilgilerin silinmesi için talepte bulunabilecek. Google mahkeme kararı doğrultusunda ayrıca, 13 Mayıs'ta Wikipedia kurucusu Jimmy Wales'in de üyeleri arasında bulunduğu internet uzmanlarından oluşan bir komite de oluşturdu. Komite, bundan böyle insanların arama motoru sahiplerine kişisel bilgilerin silinmesi isteklerini iletebileceğini ve şirketten yanıt alamamaları halinde mahkeme ya da bir veri korumada yetkili bir kurumun müdahalesini talep edebileceklerini duyurdu.

Avrupa Birliği Adalet Komisyoneri, Google'ın 1995'ten beri varolan veri koruma yasalarına uyum adına aldığı önlemlere ilişkin, "Zamanı gelmişti" yorumunda bulundu.  

"Unutulma hakkı" kararı, hali hazırda kendilerini 28 uluslu Avrupa Birliği'nde mahremiyete dair kısıtlamalara yönelik kuvvetlendiren pek çok şirket için sürpriz oldu. Avrupa Birliği, ihlaller üzerinde cezai yaptırım uygulayabilmek adına, veri koruma gözlemcilerinin gücünü artırmayı da planlıyor. ABD'nin Almanya Şanşölyesi Angela Merkel gibi Avrupalı siyasi liderler üzerinde casusluk yaptığına dair yaygın bulgular, güvenliğe yönelik atılan adımları yoğunlaştırdı.