Advertisement

CNN International İstanbul muhabiri Ivan Watson, Taksim Meydanı'nda kısa süreliğine gözaltına alındı ve daha sonra serbest bırakıldı. Watson, o anlarda Twitter hesabından "Ben ve ekibim canlı yayının ortasında gözaltına alındık. Bir polis beni arkamdan ittirdi" diye yazdı.

15.15 sularında bir grup bisikletli Taksim'e gelerek “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları attı. Sabah saatlerinden itibaren merdivende kitap okuyan grubun ardından ikinci toplanma buydu.

Kısa sürede sivil polisler bisikletlilerin etrafını sararak dağılmalarını istedi. Daha sonra çok sayıda çevik kuvveti amirlerinin talimatıyla anıt etrafında hat oluşturarak, meydanı insanlardan sivil vatandaşlardan ve gazetecilerden arındırdı.

Polisin hat şeklinde ilerleyişi sırasında, bir kargaşa da yaşandı. O kargaşa esnasında, bazı sivil polisler, CNN International muhabiri Ivan Watson ve yanındaki kameramanı gözaltına aldı.

Bir polis amiri "Pasaportlarına bakın yoksa alın" talimatı verdi. Ardından CNN International ekibi, uzak bir noktaya götürülerek, pasaport sorgulaması yapıldı. Watson ve beraberindekiler, pasaport kontrolünün ardından serbest bırakıldı.

Şu anda polis meydanı tamamen boşaltmış durumda. Hiç kimsenin giriş ve çıkış yapmasına izin verilmiyor. Yüzlerce polis ve TOMA'lar, meydanın etrafında konuşlanmış bekleniyor.

HaberTürk