Advertisement

Mayıs ayında ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,8 artışla 13 milyar 412 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, mayıs ayı ihracat rakamlarını Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen basın toplantısında açıkladı.

Büyükekşi, mayıs ayı ihracatının, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,8 artışla 13 milyar 412 milyon dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Mayıs ayı toplam mal ihracatının önceki yılların TÜİK mayıs ayı rakamlarını geçtiğini belirten Büyükekşi, ihracatta mayıs ayı cumhuriyet rekorunun kırıldığını söyledi.

Büyükekşi, yılın ilk 5 ayındaki toplam ihracatın ise yüzde 8 artışla 67 milyar 92 milyon dolar olduğunu kaydetti.

Büyükekşi, "İhracat ilk 4 ayda yüzde 8,5 arttı, ithalat yüzde 4,2 geriledi. Bu gelişmeler neticesinde, ilk 4 ayda dış ticaret açığının yüzde 24 gerilemesi son derece olumlu" dedi.

Son 12 aylık ihracatın yüzde 1,7 artışla 156 milyar 145 milyon dolara yükseldiğini aktaran Büyükekşi, mayıs ayı ihracatının ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,8 artışla 13 milyar 412 milyon dolar olduğunu bildirdi.

Dış ticaret rakamlarının açıklandığı Şanlıurfa'da ilk 5 ayda yüzde 25 ihracat artışı yakalandığını vurgulayan Büyükekşi, ''Şanlıurfa'nın, önümüzdeki yıllarda çok daha fazla ihracat yapacağına inanıyoruz. Zira Şanlıurfa'nın, GAP'ın sulama projelerinin tamamlanmasıyla muazzam tarımsal üretim potansiyelini daha etkin değerlendireceğini düşünüyoruz. İlimiz, demir-çelik eşyalar, elektrikli makine ve cihazlar, plastik ve mamullerinde ihracatını geliştiriyor'' dedi.

Türkiye ve dünya ekonomisindeki gelişmeleri de değerlendiren Büyükekşi, küresel ekonomide normale alışma süreci devam ederken, paradigma değişimlerini iyi okumak gerektiğini, çünkü oyunun kurallarının yeniden şekillendiğini ifade etti.

Büyükekşi, finansal kaynak maliyetlerinde yaşanabilecek artışlara hazırlıklı olunması gerektiğine dikkati çekerek, ABD'de ikinci çeyrek göstergelerinin nispeten daha iyimser olduğunu, Çin'in ise daha yavaş da olsa yine en hızlı büyüyen pazarlardan biri olmaya devam edeceğini öngördüklerini kaydetti.

Konuşmasında TUİK'in açıkladığı dış ticaret verilerine de değinen Büyükekşi, şöyle devam etti:

''İhracat ilk 4 ayda yüzde 8,5 arttı, ithalat yüzde 4,2 geriledi. Bu gelişmeler neticesinde, ilk 4 ayda dış ticaret açığının yüzde 24 gerilemesi son derece olumlu. Tüm bu gelişmeler, cari açığın 2014 yılında olumlu iniş seyrine devam edeceğini gösteriyor. Büyüme yeniden dış ticaret tabanına döndü ve büyümede ihracatın ağırlığı arttı. Yılın ilk 4 ayı itibariyle dış ticaretin büyümeye yaklaşık 3 puanlık bir katkı yapmasını öngörüyoruz.''

Otomotiv endüstrisi sektörü mayıs ayında en fazla ihracatı 2 milyar 54 milyon dolar ile gerçekleştirdi.

İhracat, 2013-2014'ün son 12 aylık döneminde ise yıllık bazda yüzde 1,7 artış kaydederek 153 milyar 530 milyon 155 bin dolardan, 156 milyar 145 milyon 102 bin dolara çıktı.

Mayıs ayında en fazla ihracatı, 2 milyar 54 milyon dolar ile otomotiv sektörü yaptı. Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü 1 milyar 616 milyon dolar ihracat ile ikinci sırada yer alırken, bunu 1 milyar 591 milyon dolar ihracat ile kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü takip etti.

Söz konusu dönemde Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 83'ünü gerçekleştiren sanayi grubunda, geçen yılının aynı ayına göre yüzde 7,1 artışla 11 milyar 135 milyon 388 bin dolarlık ihracat yapıldı. Bu dönemde ihracatın yüzde 13,5'ini oluşturan tarım grubunda, yüzde 2,4'lük artışla 1 milyar 811 milyon 524 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilirken, yüzde 3,5'ini oluşturan madencilik grubunda ise yüzde 8,3 azalış yaşandı ve ihracat 465 milyon 720 bin dolar oldu.

Sanayi sektörü alt başlığında, toplam ihracat içindeki yüzde 62,7 paya sahip sanayi mamulleri sektörü ilk sırada yer aldı. Sanayi mamulleri sektöründeki en büyük paya ise yüzde 15,3 ile otomotiv endüstrisi sahip oldu.

Mayıs ayında en fazla ihracat artışını yüzde 46,4 ile gemi ve yat, yüzde 35,3 ile fındık ve mamülleri ve yüzde 18,5 ile hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü yakaladı.

Aynı dönemde ihracat yıllık bazda yüzde 47,9 ile en fazla zeytin ve zeytinyağı sektöründe azaldı. Bu sektörü yüzde 16,5 ile diğer sanayi ürünleri sektörü takip etti.

Mayıs ayında en fazla ihracat yapılan 3 ülke sırasıyla Almanya, Irak ve Birleşik Krallık oldu. Söz konusu dönemde Almanya'ya ihracat, yıllık bazda yüzde 25,1, Irak'a ihracat yüzde 4,3 ve Birleşik Krallık'a ihracat yüzde 19 arttı.

En fazla ihracat yapan ilk 10 il arasında ihracat artışında lider Sakarya oldu. Sakarya'nın ihracatı mayıs ayında yıllık bazda yüzde 63,9 artarken, bunu yüzde 9 ile Ankara takip etti. İstanbul ise yüzde 8,2 ihracat artışıyla 3. sırada yer aldı.

Bu dönemde İzmir'in ihracatında yüzde 6,8, Denizli'nin ihracatında yüzde 6, Manisa'nın ihracatında yüzde 5,6 ve Bursa'nın ihracatında yüzde 1,1 artış kaydedildi. Buna karşılık Hatay'ın ihracatı yüzde 15,8, Kocaeli'nin ihracatı yüzde 4,5 ve Gaziantep'in ihracatı ise yüzde 2,4 geriledi.

AA