Advertisement

(19:32'de güncellendi)

Avrupa hisseleri, Çin'de imalat sanayinin Aralık ayından bu yana en hızlı artışı göstermesi ile, altı yılın zirvesine tırmandı.

Det Norske Oljeselskap ASA, Marathon Oil Corp.'un Norveç işletmelerini 2.7 milyar dolar karşılığında alacağını onaylaması ile Ekim ayından bu yana en büyük rallisini kaydetti. Air France-KLM Group, 2015'te 1 milyar euroluk (1.4 milyar dolar) maliyet kesintisi programı uygulayacağını bildirmesi ile yüzde 2.5 değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 ilerleyerek Ocak 2008'den bu yana görülen en yüksek seviye olan 345.08 puana ulaştı. Gösterge endeks, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin Haziran ayında gerekli olduğu takdirde harekete geçeceklerinin sinyalini vermesi ile, Mayıs'ta yüzde 1.9 yükseldi.

RobecoSAM AG'den Kai Fachinger, Avrupalı şirketlerin Çin piyasasıyla büyük etkileşimleri sebebiyle yatırımcılar Çin'den gelen verileri dikkatlice izliyor. PMI raporu, biraz yavaşlama gösteren rakamların stabilizasyonuna işaret ediyor. Yatırımcılar önümüzdeki hafta Avrupa Merkez Bankası'nın ne yapacağını görmeyi beklerken, düzelen makro ekonomik veriler duyarlılığı destekliyor" yorumunda bulundu.

Stoxx 600'de işlem gören hisselerin işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 22 altında seyretti.

(19:32'de güncellendi)