TVRadyo

Üniversite öğrencisinden "Uçan Araba" prototipi

Üniversite öğrencisinden "Uçan Araba" prototipi

Anadolu Üniversitesi öğrencisi, "Uçan Araba" adını verdiği projesiyle yerden ve havadan gidebilen, otonom hareket eden farklı ara yüzlerle kontrol edilebilen bir prototip yaptı

03 Haziran 2014 Salı, 09:08 Güncelleme: 03 Haziran 2014 Salı, 09:09

Eskişehir'de bir öğrenci, "Uçan Araba" adını verdiği projesiyle yerden ve havadan gidebilen, otonom hareket eden farklı ara yüzlerle kontrol edilebilen bir prototip yaptı.

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Bölümü 4. sınıf öğrencisi Gökhan Göl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıllarda Avrupa'da üretilen uçan arabadan esinlenerek böyle bir projeye başladığını söyledi.

Avrupa'da üretilen aracın iniş ve kalkışlarda piste ihtiyaç duyduğunu belirten Göl, şöyle konuştu:

"Benim yaptığım sistemde araçlar herhangi bir piste ihtiyaç duymadan oldukları yerden kalkıp inebilirler. Bu sayede belki de Türkiye'de uçan araba fikri hayata geçirilmiş olur. İki farklı prototip geliştirdim biri iç ortamlarda daha etkili oluyor, diğeri ise dış ortamlarda fotoğraf ve görüntü çekilebiliyor. Araç, ayrıca haritalama sistemlerinde kullanılabilir. Bu sistemle gün içinde sıcaklık değerlerini ölçüyoruz. Yerde bir araba olarak gidebilecek, dikey iniş kalkış yapabildiği için de hava aracı olarak kullanılabilecek. İlerde sokakların bu tarz araçlarla dolacağı düşünülüyor. İnsanlı ve insansız olarak kullanılabilecek. Hedeflediğimiz nokta, yerden ve havadan insanlı gidebilecek bir araç."


-"Şu anda Türkiye'de böyle bir proje yok"

Göl, söz konusu aracı şu an data toplama amaçlı kullandıklarını anlatarak, "Belki geliştirilerek bu şekilde bir araç Türkiye'de üretilir ve o pazara dahil oluruz. Şu anda Türkiye'de böyle bir proje yok. Avrupa'da üretilen bir sistem var ancak sabit kanatlı olduğu için piste ihtiyaç duyuyor. Tasarladığımız sistem ise piste ihtiyaç duymadan kullanılabilinecek" dedi.

Göl, ayrıca prototipin kullanılmasıyla ilgili tüm yazılımları da kendisinin geliştirdiğini, aracın android işlemcili cep telefonlarıyla bile kullanılabileceğini sözlerine ekledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Haziran 2014 Çarşamba, 02:26 Misafir dalga gecmıs yada saka yapmıs anlayan anladı
03 Haziran 2014 Salı, 09:18 Misafir helal olsun kardeşim allah yolunu açık etsin... mutlaka ama mutlaka devletimiz bu gibi projeleri desteklesin..
ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 90.186 1,64
USD/TRY 6,1484 2,17
EUR/TRY 7,0476 2,13
EUR/USD 1,1460 0,19
FAİZ 24,53 -0,33
ALTIN/ONS 1.189,24 0,42
BRENT 72,35 0,72
Yukarı