Advertisement

Janet Yellen, Fed Başkanı olduğundan bu yana, ekonomik görünüm ve para politikası üzerine tam yedi kez uzun ve kapsamlı konuşmalar yaptı. Yellen'ın 18 Haziran'da gerçekleştireceği bir sonraki konuşması da öncekiler gibi iyi bir hisse satın alma sebebi oluşturabilir.

Zira Yellen'ın etkisi artık merkez bankacılık literatürüne girdi. Yellen konuşuyor, hisseler yükseliyor.  

Belki de suçlanacak kişi, beş yılın yarısından fazla bir süre boyunca faiz indirimi ve varlık alımlarının enflasyonu tetikleyeceği uyarısında bulunan Fed tarihçisi ve David A. Tepper School of Business profesörlerinden Allan Meltzer'dir. Meltzer, Yellen'ın yönetimindeki Fed'in kolay para fonuyla hisseleri şişirdiğini söylüyor.

Yellen bu tanımı pek de hoş karşılamıyor, hatta geçen ay Meltzer'in önerisini "pek de uygun bulmadığını" da belirtti. Fed Başkanı 7 Mayıs'ta Senato'da yaptığı konuşmada "Borsa fiyatlarına dair bir hedefimiz yok" dedi.

Bir hedefi bulunmasa da Fed, Yellen kamuya konuştukça yatırımcıların altına altın yumurta koymaya devam ediyor.

Yellen'ın Şubat ayında görevi Ben Bernanke'den devraldıktan bu yana basın toplantısı, kongre sunumu ve konuşma yaptığı yedi günün beşinde Standard & Poor’s 500 Endeksi yükseliş kaydetti.

Yellen'ın konuşma yaptığı gün gerçekleşen ortalama yüzde değişimi yüzde 0.5 civarında ve endeks Yellen'ın nöbetinde yüzde 0.8 yukarıda.