Advertisement

ABD'de ticaret açığı, Amerikalıların rekor miktarda tüketici ürünleri, iş araçları ve otomobil ithal etmesi ile son iki yılın en yükseğinde gerçekleşti.

Ticaret açığı Nisan'da yüzde 6.9 artarak 47.2 milyar dolar olurken, bir önceki ay verisi ilk açıklamadan yukarı yönlü revize edilerek 44.2 milyar dolar olarak kaydedildi. Nisan verisi Bloomberg anketine katılan 70 ekonomistin tamamının tahminini geride bıraktı ve Nisan 2012'den bu yana en dik artışı olarak kaydedildi.

Olumsuz hava koşullarının ardından ABD ekonomik büyümesinin tüketici harcamaları ve iş dünyası yatırımlarındaki kazançlar öncülüğünde toparlanması ile, ithalatın destek bulacağı düşünülüyor. Aynı zamanda, ABD dışında yavaşlayan genişlemeler, ihracatı engelleyerek, ticaret açığının yüksek kalmasını sağlayabilir.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminleri 38 milyar ile 42.2 milyar dolar aralığında değişiklik gösterirken, Mart ayı ticaret açığı daha önce 40.4 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Bugünkü veriler 1999'dan bu yana yapılan yıllık revizeleri de içeriyor.