Advertisement

Birinci lig futbol oyuncuları yükselen gelirleriyle, Picasso tablolarından Londra’nın en seçkin semtlerindeki gayrimenkullere pek çok alana yatırım yapıyor.

Deloitte LLP'in bugün yayınladığı yıllık futbol finansı değerlendirmesine göre, futbolun en zengin liginde ortalama yıllık ücret, daha fazla sponsorluk desteği, maç günü gelirleri ve zengin yabancı sermayedarların kulüplere düşük faizli kredi vermeleriyle, istihdamın yüzde 8 oranında artış gösterdiği 2012-2013 sezonunda, 1.6 milyon pound (2.7 milyon dolar) oldu.

Deloitte verileri,  ligde giderek yükselen ücretlerin  toplam gelirlerin yüzde 71’i oranına yükselerek rekor seviyeye ulaştığını gösteriyor ve bu yükseliş de dünya genelinde yeni yeteneklerin ilgisini çekiyor. ITV’de maç yorumculuğu yapan eski Arsenal defans oyuncusu Lee Dixon’a göre bazı oyuncular, Londra’nın Chelsea ve Mayfair bölgelerinde gayrimenkul yatırımı yaparken,  futbolcuların oldukça büyük bir bölümü de yatırımlarını sanat üzerine yoğunlaştırıyor.
Dixon konu ile ilgili, “Harcanabilir gelirleri oldukça yüksek, bu yüzden belli bir sınıra kadar istediklerini yapabilirler. Picasso tablolarına ve heykellere yatırım yapan İngiliz oyuncular tanıyorum” şeklinde konuştu.