Advertisement

Almanya merkez bankası Bundesbank, Euro Bölgesi'nin durgun fiyat baskısı ile mücadele etmesinin bir yansıması sonucunda, enflasyon tahminini düşürdü.

Frankfurt merkezli Bundesbank, 2014 yılı için enflasyon tahminini Aralık'taki yüzde 1.3'ten yüzde 1.1'e çekti. Banka ayrıca 2015 yılı için yüzde 1.5, 2016 için ise yüzde 1.9 oranında enflasyon öngördü.

Bundesbank bu yıl için ekonomik büyüme tahminini artırarak yüzde 1.9 yaparken, Aralık ayındaki tahmin yüzde 1.7 seviyesindeydi. Raporda gayrısafi yurtiçi hasılanın 2015'te yüzde 2, 2016'da ise yüzde 1.8 genişleyeceği yönünde tahminler yer aldı.

Birinci çeyrekte Euro Bölgesi ekonomisinin yavaşlamasına rağmen, Avrupa'nın en güçlü ekonomisi Almanya'da büyüme hızlandı. Bundesbank Başkanı Jens Weidmann da bugün buna dikkat çekerek, ülke dışındaki riskelere karşı uyarılarda bulundu.

Euro Bölgesi'nde enflasyon, üst üste 8 aydır Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) yüzde 2'lik hedefinin yarısından da düşük seyrediyor. Mayıs ayında Bölge'de enflasyon yüzde 0.5 oldu.