Advertisement

Mario Draghi, şimdilik deflasyonla savaşında en yakın dostunun tahvil piyasası değil de bankacılık sistemi olduğu kanısında.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) dün birçok yatırımcının beklediğinden daha radikal hamleler yaparak faiz oranlarını daha önce görülmemiş oranlara indirirken, başkan hedeflenenin dörtte biri oranındaki enflasyonu artırmak için banka kredilerini çoğaltacak önlemleri açıkladı.

Politik hamlelerin tükenmesi ve bundan sonrasının bankaların kredileri arttırma yeteneğine kalmış olması, tüketici fiyatlarını ateşlemedeki başarısızlık Draghi'ye ABD tarzı tahvil alımı yapmaktan başka yol bırakmayacak. Bazı yöneticiler Draghi'nin planının işe yarayacağından oldukça ümitli.

Barcelona yakınlarında 110 çalışanı bulunan bir barkod makinası imalatçısı olan Macsa Id SA'nın idarecisi Andreu Antonell konuya ilişkin “bunun gerçek olup olmadığını bekleyip görmemiz gerekecek ama biraz şüpheliyiz. Finans piyasalarının bu parayı şirketlere aktarmalarının mümkün olup olmadığını göreceğiz” yorumunda bulundu.

Kötüye giden bir ekonomik görünümle ve uzun süredir devam eden düşük enflasyonla mücadele eden AMB, bankalara stoklarındaki para için para vermek yerine ceza kesen ilk önemli merkez bankası oldu. Hali hazırda mevduat faizi yüzde -0.10'a çekilirken gösterge faizi de yüzde 0.15'e indi.