Advertisement

ABD'de tarım dışı istihdam, Mayıs'ta 217,000 artarken, böylece toplam istihdam resesyon öncesindeki zirve seviyesini aştı. İşsizlik oranı ise ekonominin ivme kazanması ile indiği altı yıla yakın bir sürenin en düşük seviyesinde tutundu.

ABD Çalışma Bakanlığı'nın açıklamasına göre tarım dışı istihdam 217,000 artarken, Nisan ayı rakamları 282,000 artış olarak açıklandı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı istihdamda 215,000 artış olacağı yönündeydi. İşsizlik oranı ise Mayıs'ta değişiklik göstermeyerek yüzde 6.3 oranında kalırken, beklenti yüzde 6.4'e yükseleceği yönündeydi.

Satışlardaki artış ve ekonominin son üç yıldaki en kötü performansından toparlanması ile yükselen iş dünyası güveni, çalışan sayısının muhtemelen yükselmeye devam edeceği anlamına geliyor. Artan istihdam, Fed politika yapıcılarına rekor düzeydeki parasal teşvikleri azaltmaya devam etmek için bir sebep daha verdi.

RBS Securities Inc. şef ABD ekonomisti Michelle Girard, veri açıklanmadan önce yaptığı yorumda, "İstihdam artışı bu yıl düşündüğümüz hızda ilerliyor. Veriler yüzde 2 ile yüzde 2.5 aralığında bir ekonomik büyüme ile doğru orantıda seyrediyor" ifadelerini kullandı.

Bloomberg anketine katılan 92 ekonomistin tarım dışı istihdam tahminleri, 110,000 ile 350,000 artış aralığında değişiklik gösterdi. Mayıs ayındaki bu artış, üst üste dördüncü ayda da istihdamın 200,000'in üzerinde artmasını sağlarken, bu durum Eylül 1999 - Ocak 2000 arasındaki süreçten bu yana ilk defa yaşanıyor.

Sağlık sektöründe işe alımlar son dokuz ayın en dik artışını kaydederken, fabrika, işletmeler ve perakendecilerde de işgücü artış kaydetti. Saatlik ücretler de bir yıl önceye göre ilerleme kaydetti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
06 Haziran 2014 Cuma, 16:03 Misafir amerika yalnızca allah bir derse inanırım gerisi yalan dolan