Advertisement

Pentagon, Çin ordusunun ABD ve diğer düşmanlarına karşı daha ileri düzeyde saldırılar yürütebilmek adına, askeri doktrin, eğitim, silahlar ve keşif alanlarında modernizasyon çalışmalarnı sürdürdüğünü açıkladı.

Savunma Departmanı dün Çin üzerine hazırladığı yıllık raporunda, haberleşmenin kısıtlanması gibi elektronik yöntemler, siber savaş, insansız hava uçakları ve füzelerle, Çin'in ABD savaş gemilerine, uçaklarına ve deniz destek araçlarına saldırabileceğini belirtti. 

KOngre'nin isteği üzerine hazırlanan rapor, herhangi bir saldırı ihtimali bulunmadığının altını çizerken Çin'in, ABD tarafından en az 20 yıl önce benimsenen kapasite ve imkanları daha geçen yıl tanıttığına dikkat çekti. Diğer yandan Çin ordusunun başlatmış olduğu modernizasyon süreci, ülkenin komşularıyla girdiği bölgesel anlaşmazlıklarla da paralellik gösteriyor.

Şanghay Üniversitesi Siyasi Bilimler ve Hukuk Bölümü'nden Ni Lexiong, "Pentagon, askeri bütçede gerçekleştirilebilecek olası kesintilerin önüne geçmek için Çin askeri tehdidini büyütse de, Çin ordusunun modernizasyon hızının, batılı ülkelerin beklentilerini aşmış olduğu da bir gerçek" yorumunda bulundu. Aradaki farkın 20-30 yıl olduğunu belirten Lexiong, "Bu hızla giderse Çin ABD'yi 40 yılda yakalayıp 60 yıl içinde önüne geçebilir" dedi.